Siemienie lniane właściwości i jego wpływ na Twoje zdrowie

Siemienie lniane właściwości i jego wpływ na Twoje zdrowie

Twoje noworoczne postanowienia po raz kolejny dotyczyły zmiany nawyków żywieniowych? Myślisz o tym, by małymi kroczkami dojść do wyznaczonego sobie celu, jakim jest poprawa ogólnej kondycji Twojego organizmu? Najwyższy czas na to, aby ze sfery planowania wkroczyć w sferę działania! Poznaj niezwykłe właściwości siemienia lnianego i sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie będzie miało systematyczne spożywanie tych niewielkich ziarenek.

Siemię lniane - małe ziarenka o potężnej mocy!

Nawet jeśli nie próbowałeś ich smaku, nie wierzymy w to, że nie słyszałeś o ich prozdrowotnym działaniu. Ziarna siemienia lnianego stanowią źródło cennych dla organizmu człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się m. in. do likwidacji złego cholesterolu we krwi. Chociaż wyglądają niepozornie, coraz częściej mówi się o ich szerokim spektrum działania. Wykorzystujemy je w kuchni, w zabiegach kosmetycznych, a nawet w medycynie! Czym tak naprawdę jest siemię lniane i dlaczego powinniśmy włączyć je do swojej diety?

Właściwości siemienia lnianego

Naturalne siemię lniane to produkt na wagę złota. Pomimo dużej dostępności na rynku, wciąż nie doceniamy wartości, jakie oferują nam brązowe (lub lekko złotawe) nasiona. Szacuje się, że jedna łyżka siemienia lnianego dostarcza organizmowi aż 3 g naturalnego błonnika w formie rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. A to dopiero początek! Siemię lniane to bogactwo witamin z grupy A, B, C, D ,E oraz K, źródło kwasu foliowego oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez i wapń. W teorii wszystko jest jasne: siemię lniane jest zdrowe i należy włączyć je do codziennej diety. Wszyscy wiemy jednak, że teoria to jedno, a praktyka drugie. Co zrobić, żeby efektywnie korzystać z właściwości siemienia lnianego? Jak pić siemię lniane i na co zwrócić uwagę?

Siemię lniane w kuchni

Po pierwsze - wprowadź produkt do swojej kuchni! Pieczesz chleb? Komponujesz sałatkę owocowo-warzywną? A może poszukujesz dodatku do deseru? Teraz już wiesz, do czego dodawać siemię lniane! Dla tych, którzy uwielbiają kuchenne eksperymenty, siemię lniane będzie idealną bazą do kreatywnego działania! Zmielone ziarna w połączeniu z niewielką ilością wody zastąpią jajko podczas przygotowywania różnych potraw (np. klopsików), a prażone na patelni wzbogacą smak każdej sałatki. Z uwagi na to, że siemię lniane daje długotrwałe uczucie sytości, osoby dbające o linię lub będące na diecie powinny dodawać je do swoich posiłków tak często, jak to możliwe.

Siemię lniane a zdrowie 

Nie mamy wątpliwości co do tego, iż regularne spożywanie siemienia lnianego ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto pić siemię lniane? Aby wspomóc pracę swojego organizmu! Sięgnij po zmielone ziarna siemienia i zalej je ciepłą, przegotowaną wodą. Otrzymany ,,eliksir zdrowia” będzie mieć gęstą, kleistą konsystencję, bardzo podobną do kisielu. Jego regularne spożywanie poprawia pracę układu pokarmowego, łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej oraz dolegliwości związane z chorobami żołądka i gardła. Wiele osób stosuje siemię lniane na zaparcia - i słusznie! Duże ilości błonnika (o których wspominaliśmy wcześniej) w naturalny sposób pobudzają jelita do pracy, troszcząc się również o florę bakteryjną.

To nie koniec prozdrowotnych właściwości tego produktu! Udowodniono, że picie siemienia lnianego przed antybiotykiem wspomaga ochronę błony śluzowej żołądka, niwelując tym samym negatywne skutki antybiotykoterapii. 

Kiedy pić siemię lniane?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile razy dziennie pić siemię lniane - odpowiadamy: co za dużo, to niezdrowo! Wystarczy, że każdego dnia, jeszcze przed śniadaniem, wypijesz niewielką porcję siemienia lnianego. Pamiętaj, że zbyt duże ilości ziaren mogą spowodować efekt odwrotny do pożądanego.

Siemię lniane w kosmetyce

Okazuje się, że niewielkie ziarenka siemienia lnianego mają swoje zastosowanie również w kosmetyce! Coraz częściej mówi się o naturalnych maseczkach z siemienia lnianego, które dzięki niezwykłym właściwościom potrafią zregenerować skórę, mają działanie przeciwzapalne i wygładzające. Kosmetyki na bazie tego produktu zyskują coraz większą popularność, podobnie jak naturalny olej lniany, który bywa wykorzystywany jako krem o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Siemię lniane na włosy

Jeśli zastanawiasz się nad naturalnymi kosmetykami do pielęgnacji skóry głowy i włosów, siemię lniane może okazać się strzałem w dziesiątkę! Maski i szampony z siemienia lnianego nawilżają, wspomagają walkę z łupieżem oraz stymulują wzrost nowych cebulek. Naturalne żele na włosy z ziaren siemienia lnianego przygotujesz samodzielnie - wystarczy, że niewielką ilość ziaren zalejesz wodą, odstawisz na noc do lodówki i gotowe - możesz rozpocząć profesjonalną kurację w domowym zaciszu.

 

Na piękne włosy, zdrowe gardło i do przepysznych sałatek - używaj siemienia lnianego tak często, jak to możliwe!

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl