Do 22.04 obowiązuje promocyjna cena na wysyłkę DPD pickup 8,90 oraz

darmowa dostawa od 99 zł dla tej formy dostawy.

Dobre i zdrowe tłuszcze w diecie dla dzieci

Dobre i zdrowe tłuszcze w diecie dla dzieci

Etap rozszerzania diety dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Pierwsza dieta dla dziecka bywa często skrupulatnie analizowana i układana w taki sposób, aby pokarm bogaty był w możliwie jak najwięcej cennych składników odżywczych.

Ważnym elementem diety dziecka są tłuszcze. Szacuje się, że u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia zapotrzebowanie na tłuszcze wynosi ok. 35%. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który przedstawi najlepsze i najzdrowsze tłuszcze w diecie dziecka!

Zdrowa dieta dla dziecka

Jak powinien wyglądać idealny plan żywieniowy dziecka? Istotną kwestią w diecie maluchów jest zachowanie zdrowego rozsądku i skupienie się nie tylko na ilości skomponowanych posiłków, ale przede wszystkim na ich jakości i wartości dla organizmu. W zależności od wieku dziecka, ilość i rodzaj posiłków powinny obejmować racjonalną kaloryczność oraz różnorodność mikro i makro elementów. Istotną rolę odgrywają tu tłuszcze, stanowiące niezbędny element zrównoważonej diety dzieci i dorosłych.

Tłuszcze = kalorie, otyłość, problemy zdrowotne? Ta popularna niegdyś teza została już dawno obalona! Zarówno lekarze jak i dietetycy zgodnie przyznają, że tłuszcze odgrywają ogromną rolę w diecie każdego człowieka. W perspektywie diety dziecka, tłuszcze m. in.:

  • dostarczają niezbędnej do rozwoju dziecka energii, która dla młodego, energicznego i dynamicznie rozwijającego się organizmu jest kluczowa,
  • wspierają układ krwionośny i system nerwowy,
  • aktywnie i skutecznie wspomagają przyswajanie witaminy A, D, E i K, stanowiąc równocześnie ich źródło,
  • zabezpieczają przed utratą ciepła - przede wszystkim ze względu na naturalną warstwę izolacyjną wytwarzaną w tkance podskórnej.

Wartościowe tłuszcze dla dzieci, czyli jakie?

Podstawowym krokiem w celu ,,wyłonienia” dobrych tłuszczy jest ich rozróżnienie. Najważniejszą kwestią jest podział tłuszczy na nienasycone i nasycone, i to właśnie te pierwsze powinny występować w diecie dzieci jak najczęściej.

Doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są m. in. orzechy, ryby, awokado, a także oleje - np. olej lniany, słonecznikowy, rzepakowy. NNKT to kwasy, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować - to właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, aby stanowiły częste składniki menu dziecka.

Jaki olej dla dzieci będzie najlepszy?

O tym, jak niektóre rodzaje olejów wpływają na zdrowie dziecka pisaliśmy już w artykule ,,Jaki olej wybrać dla swojego dziecka”. Skupimy się więc na olejach zimnotłoczonych, których do tej pory nie omawialiśmy.

Olej kokosowy dla dzieci

Jedną z ważniejszych informacji dla rodziców jest fakt, że olej kokosowy nie zawiera składników alergennych. Jednak ze względu na to, iż w oleju kokosowym znajduje się stosunkowo wysoka zawartość kwasu laurynowego, dietetycy podkreślają, że w formie czysto spożywczej olej ten powinien stanowić dodatek, a nie podstawowe źródło tłuszczów w diecie dziecka. Nie oznacza to, że jego zastosowanie jest znikome - olej kokosowy świetnie sprawdza się w kosmetyce, a zwłaszcza w pielęgnacji skóry dziecka. Jako jeden z niewielu kosmetyków może ,,pochwalić się” uniwersalnym i szerokim spektrum zastosowania. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się m. in.  jako:

  • naturalny balsam do ciała po kąpieli,
  • krem do pielęgnacji skóry,
  • naturalna maść na odparzenia,
  • preparat na rany i skaleczenia,
  • środek łagodzący swędzenie i ból po ukąszeniu,
  • naturalna oliwka do kąpieli.

Olej z wiesiołka dla dzieci

W walce o poprawę odporności dziecka, olej z wiesiołka zasługuje na miano jednego z czołowych liderów. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, łagodzi stany zapalne o różnym nasileniu. Według lekarzy, ten rodzaj oleju można włączyć do diety dziecka już w pierwszych etapach rozszerzania menu malucha. Olej z wiesiołka często podawany jest dzieciom z różnymi alergiami.

A co z działaniem od zewnątrz? Udowodniono, że stosowanie oleju z wiesiołka na skórę dzieci i dorosłych przyspiesza gojenie ran, jest również nieoceniony w pielęgnacji skóry atopowej. W celu uzyskania optymalnych efektów, u dzieci zaleca się podawanie pół łyżeczki (maksymalnie łyżeczkę) oleju dziennie. Dorośli powinni zwiększyć dawkę do dwóch łyżeczek oleju na dobę.

Olej słonecznikowy dla dzieci

Jego największa zaleta? Wystarczy napisać, że nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią ok. 92% jego składu! Olej słonecznikowy jest bogaty w kwas linolowy i oleinowy, wyróżnia się także dużą zawartością witaminy E, którą zwykło nazywać się naturalnym antyoksydantem.

W kontekście znaczenia oleju słonecznikowego w diecie dzieci uważa się, że jego rola dotyczy m. in. ochrony przed astmą, wspomaga on również układ trawienny i nerwowy dzieci. Codzienna porcja oleju słonecznikowego zadba również o zdrowy i spokojny sen dzieci.

Oleje w diecie dzieci - o czym należy pamiętać?

Aby oleje mogły spełnić swoją funkcję, konieczna jest systematyczność przyjmowania. Tylko regularne zamieszczenie zdrowych olejów w diecie dziecka przyniesie zamierzone efekty.

Równie ważny jest sposób ich przechowywania - pamiętajmy, że oleje zimnotłoczone powinny być przechowywane w chłodnych, ciemnych miejscach, a data spożycia nie powinna przekraczać tej, którą producent umieścił na etykiecie opakowania.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl