Oleje zimnotłoczone na obniżenie cholesterolu - najlepsze propozycje

Oleje zimnotłoczone na obniżenie cholesterolu - najlepsze propozycje

Do czego potrzebny nam cholesterol? 

Cholesterol w organizmie pełni szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim odpowiada za budowanie komórek, w tym także nerwowych i chroni je przed uszkodzeniami. Bierze również udział w przekształcaniu prowitaminy D w jej właściwą postać, czyli witaminę D3. To także niezbędny związek przy produkcji hormonów i kwasów żółciowych w wątrobie.    

Dobry i zły cholesterol

Czy trzeba więc obawiać się cholesterolu? To zależy którego, ponieważ istnieje kilka rodzajów między innymi osławiony dobry i zły cholesterol.

Pierwszy to ten “potrzebny.” Tworzą go cząsteczki alfa-lipoprotein, które łączą się z innymi pierwiastkami. Naturalnie występują w osoczu krwi i ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru cholesterolu ze ścian naczyń krwionośnych. Transportują je następnie do wątroby, gdzie są niszczone. 

Drugi “groźny” cholesterol to beta-lipoproteiny, które odkładają się na ścianach tętnic i wraz z innymi substancjami tworzą “skorupę,” stopniowo zmniejszając przepustowość naczyń krwionośnych. Jest to groźne dla serca i mózgu, gdyż wysoki poziom LDL, czyli beta-lipoprotein w cholesterolu jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu i zawału.   

Cholesterol całkowity normy

Zgodnie z normami przyjętymi przez WHO prawidłowy poziom nie powinien przekraczać 180 mg/dl. Wielu lekarzy jednak twierdzi, że właściwy poziom cholesterolu w uproszczeniu należy obliczyć według wzoru: 100 + wiek badanej osoby. Dla przykładu jeśli pacjent ma 50 lat, poziom lipoprotein we krwi nie powinien przekraczać 150 mg/dl.  

Wysoki cholesterol objawy

Wysoki cholesterol często nie daje się jednoznacznych objawów. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Oto lista:

  • Żółte zgrubienia w okolicach powiek, w zgięciu łokci i pod piersiami, 
  • Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • Tworzenie się guzków w ścięgnach nadgarstków i ścięgna Achillesa, 
  • Bóle nóg,
  • Kurcze łydek.  

Jeśli obserwujesz je u siebie, jak najszybciej udaj się po poradę do lekarza. Najlepiej także od razu zacząć zmieniać swój styl życia. 

Jak obniżyć cholesterol? Po pierwsze pokochaj ruch! 

Gromadzenie się złogów w żyłach jest konsekwencją niezdrowych nawyków żywieniowych, braku ruchu oraz stosowania używek. Jak obniżyć cholesterol? Przede wszystkim spróbuj zredukować masę ciała. Nadwaga i otyłość często idą w parze z wysokim cholesterolem. Niewielkie obniżenie wagi może w krótkim czasie poprawić profil lipidowy. Zacznij od 10 minut dziennie, lub co drugi dzień, stopniowo wydłużając czas treningu do 30 minut dziennie.   

Dieta na obniżenie cholesterolu

Dieta przy wysokim cholesterolu jest równie ważna co aktywność fizyczna. Osoby w grupie ryzyka powinny całkowicie wyłączyć z niej napoje alkoholowe i inne używki. Dobrym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest także zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie i włączenie do codziennego menu zdrowych soków, syropów oraz olejów tłoczonych na zimno.  

Soki na cholesterol

Pamiętaj, żeby wypijać około 2 - 2,5 litra płynów każdego dnia. Może być to woda i inne płyny na przykład zielona herbata czy napary ziołowe. Doskonałym pomysłem jest także picie zdrowych, soków owocowych bez cukru, zakwasów i syropów. Jakie są najlepsze soki na cholesterol?  

 

Jaki olej na cholesterol

Tłuszcze są bardzo ważne w diecie i absolutnie nie należy z nich rezygnować. Warto jednak przyjrzeć się tym, które używasz na co dzień. Jeśli w twojej lodówce stoi margaryna oraz słodycze zawierające tłuszcze utwardzone, to najwyższy czas na zmianę. 

Najlepsze oleje na cholesterol to takie, które zawierają kwasy omega 3 i omega 6. Ważne także by były nierafinowane i niepoddawane długiej obróbce termicznej. Jakie oleje sprawdzą się najlepiej? 

Olej lniany na cholesterol

Jednym z wartościowych tłuszczy, które warto włączyć do diety jest olej lniany budwigowy. Oprócz dobroczynnego działania na układ pokarmowy i obniżenia poziomu złego cholesterolu, możesz spodziewać się także przyspieszenia metabolizmu i oczyszczenia organizmu. Nadaje się także do pielęgnacji cery mieszanej oraz włosów o średniej i wysokiej porowatości. 

Olej z czarnuszki na cholesterol

Jaki jest drugi najlepszy olej na cholesterol? To bez wątpienia naturalny olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Pomoże Ci w walce z cholesterolem oraz nadciśnieniem. Pomaga także utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, wspomaga układ trawienny a w szczególności wątrobę. Podobnie jak olej lniany, świetnie sprawdzi się jako krem na skórę wrażliwą oraz podczas zabiegu olejowania włosów wysoko- i niskoporowatych. 

Objawy wysokiego cholesterolu na początku mogą być niejednoznaczne, ale nie warto bagatelizować, sygnałów, które wysyła Ci ciało. Jeśli obserwujesz je u siebie, najrozsądniej będzie udać się do specjalisty i od razu, nie czekając zacząć zmieniać nawyki żywieniowe, poświęcić trochę czasu na codzienną aktywność fizyczną. Odpowiedź na jak obniżyć cholesterol, staje się prostsza kiedy już dowiesz się, jaka będzie idealna dieta na obniżenie cholesterolu, jakie soki możesz pić na cholesterol i jaki olej na cholesterol będzie najodpowiedniejszy. Zajrzyj na www.olejznatury.pl, gdzie znajdziesz najlepsze oleje na cholesterol, między innymi olej lniany i olej z czarnuszki.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl