571 481 409 sklep@olejznatury.pl

Na co pomaga ogórecznik lekarski?

Ogórecznik lekarski to niepozorna roślina zielarska, która swoją sławę zyskała już w starożytności. W wielu źródła znajdziemy informacje o rzekomo ,,wyjątkowych” właściwościach ogórecznika, który dodawał odwagi, męstwa i waleczności, z których - zwłaszcza przed walką - mieli korzystać dzielni Rzymianie. 

Wracając do czasów nowożytnych, ogórecznik lekarski nie schodzi z piedestału zainteresowań wielu grup społecznych. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, jakie zauważają wielbiciele zielarstwa i ogrodnictwa, roślina ta znalazła zastosowanie w szeroko pojętej medycynie i lecznictwie.

Ogórecznik lekarski - uprawa

Jak uprawiać ogórecznik lekarski? Roślina ta nie wymaga szczególnej uwagi i zdolności ogrodniczych. Ogórecznik to niska roślina o stosunkowo grubych łodygach i dobrze rozwija się na terenach nasłonecznionych, gdzie gleby wyróżniają się dużym stopniem przepuszczalności i wilgotności. Roślina wyróżnia się dzięki eliptycznym kształtem liści oraz kwiatom w kolorze niebieskim. Miłośnicy tej rośliny podają, że ogórecznik kwitnie w przedziale od czerwca do końca sierpnia i jako roślina miododajna przyciąga wiele owadów.

Ogórecznik lekarski - właściwości

Współczesne badania potwierdzają zdrowotne właściwości ogórecznika lekarskiego. Udowodniono, że roślina ta posiada wiele korzyści, które mogą być wykorzystywane zarówno w medycynie oficjalnej jak i alternatywnej.

Właściwości ogórecznika lekarskiego pochodzą z kwiatów, ziela ogórecznika oraz nasion. Z tych ostatnich pozyskiwany jest olej, bogaty w kwas gamma-linolenowy i kwasy z grupy omega. Kwiaty oraz ziele zawierają natomiast kwasy organiczne, śluzy, flawonoidy, sole mineralne oraz sok o wysokiej dawce witaminy C.

Na co pomaga ogórecznik lekarski?

Na podstawie źródeł oraz przeprowadzonych badań, ogórecznik lekarski działa w sposób szeroki, dbając m. in. o dobry poziom cholesterolu we krwi, wspomagając pracę układu nerwowego oraz zapewniając sprawny przepływ krwi.

  1. W medycynie naturalnej dużo mówi się o dobrym wpływie ogórecznika lekarskiego na choroby układu oddechowego. Wspomniany wcześniej śluz tworzy pewnego rodzaju osłonę błony śluzowej, łagodząc tym samym podrażnienia gardła i krtani, a także ułatwiając odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Żelowa substancja w postaci śluzu ma więc właściwości łagodzące podrażnienia, jakie mogą być wywołane przez zapalenie błony śluzowej. W walce z infekcjami dróg oddechowych doskonale sprawdzi się również syrop z ogórecznika lekarskiego.
    Syrop z ogórecznika lekarskiego
  2. Dzięki obecności flawonoidów, ogórecznik lekarski pomaga również w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.. Flawonoidy - m. in. poprzez działanie przeciwzapalne - poprawiają przepływ krwi, wykazują właściwości przeciwutleniające, obniżają ciśnienie krwi oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Ogórecznik wspomaga również pracę serca i pamięć, może być wykorzystywany przy leczeniu żylaków zakrzepicy.
  3. Przy pomocy kwasów tłuszczowych, jakie znajdują się w składzie rośliny, ogórecznik lekarski wspomaga również łagodzenie bólów menstruacyjnych. Udowodniono, że kwasy w połączeniu z magnezem mogą złagodzić bóle miesiączkowe, a także niwelować nieprzyjemne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca lub wahania nastroju.
  4. Ogórecznik lekarski zmniejsza stan zapalny działając bezpośrednio na komórki mięśniowe. Z racji tego często bywa wykorzystywany jako element leczenia w medycynie naturalnej, gdzie wykorzystuje się go jako środek w leczeniu reumatyzmu lub rwy kulszowej.  
  5. Dzięki właściwościom moczopędnym, ogórecznik pomaga w regularnym usuwaniu toksyn z organizmu.
  6. Suplementacja oleju z ogórecznika u dzieci może wspomóc prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz wzrostu.

Czy ogórecznik jest zdrowy? Udowodniono, że regularna suplementacja ma dobry wpływ na kondycję naszego organizmu. Warto o tym pamiętać nie tylko w trakcie przeziębienia lub dolegliwości bólowych - ogórecznik lekarski może być doskonałym ,,dodatkiem” do codziennej diety, dbając o dobry przepływ krwi, pracę serca, pamięć i odporność.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl