Na jakie dolegliwości stosować syrop z mniszka lekarskiego?

Na jakie dolegliwości stosować syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego jest produktem pochodzenia naturalnego, który produkuje się z kwiatów i liści rośliny znanej jako mniszek lekarski. Syrop ten jest używany w celach leczniczych i jest szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie naturalnej, a przepis na niego przekazywany jest od lat z pokolenia na pokolenie.

Mniszek lekarski często mylony z ,,mleczem"

Mniszek lekarski to roślina, którą możemy spotkać niemalże wszędzie, co znacznie ułatwia jej pozyskiwanie i szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Jest bardzo podobny do rośliny popularnie nazywanej ,,mleczem", jednakże trzeba na to uważać, ponieważ są to mimo podobnego wyglądu różniące się od siebie rośliny.

Mniszek lekarski jest rośliną jadalną, którą można spożywać nawet na surowo, dodając ją do różnego rodzaju sałatek. Popularniejszym zastosowaniem, jeśli chodzi o jego spożycie, są jednak napary i syropy.

Można również stosować go zewnętrznie, dodając do kąpieli lub wykorzystując go w różnych przypadkach jako okłady lub kompresy.

Jeśli chodzi o użycie mniszka lekarskiego w medycynie naturalnej, to z reguły wykorzystuje się do tego celu jego kwiaty, natomiast zastosowanie swoje znajdują również jego liście, łodygi i korzenie.

Najczęściej spotykanym produktem z mniszka lekarskiego i najpopularniejszym w naszych domach jest syrop z mniszka lekarskiego.

Syrop z mniszka lekarskiego - w czym nam pomoże?

Syrop z mniszka lekarskiego to prawdziwe bogactwo cennych dla zdrowia składników.

Znajdziemy w nim między innymi duże ilości witaminy C i A, a także witaminy z grupy B. W naturalnych syropach z mniszka lekarskiego powinny znaleźć się również:

  • żelazo,
  • potas,
  • magnez,
  • asparaginę,
  • kwasy polifenolowe i flawonoidy,
  • garbniki,
  • kwas krzemowy.

Obok takiego składu nie można przejść obojętnie, dlatego mniszek lekarski jest tak popularną i cenioną rośliną.

Syrop z mniszka lekarskiego, inaczej zwany miodem lub miodkiem z mniszka lekarskiego, ma udowodnione bardzo szerokie działanie prozdrowotne*.

Jeśli chodzi o właściwości tego syropu, na podstawie podawanych poniżej artykułu źródeł, warto wymienić między innymi:

  • możliwe działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne,
  • możliwe łagodzenie stanów zapalnych,
  • możliwa regulacja poziomu cukru we krwi,
  • możliwe działanie antyoksydacyjne,
  • możliwe działanie przeciwmiażdżycowe,
  • możliwe łagodzenie infekcji układu moczowego,
  • możliwe działanie poprawiające trawienie,
  • możliwe wsparcie w leczeniu infekcji dróg oddechowych,
  • możliwe wsparcie w obniżaniu poziomu złego cholesterolu*,

Syrop z mniszka lekarskiego nadaje się do spożycia i stosowania w każdym wieku, nawet u dzieci, oczywiście jak w każdym przypadku, jego stosowanie oraz dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem lub farmaceutą.

Syrop z mniszka lekarskiego - zastosowanie

Syrop z mniszka lekarskiego stosuje się najczęściej w przypadku problemów z układem pokarmowym. Dzięki gorzkim laktonom w nim zawartych pobudza on wydzielanie śliny, kwasów żołądkowych oraz żółci, oraz reguluje je odpływ od dwunastnicy i zapobiega jej zastojowi. Dodając do tego bardzo pozytywny wpływ na poprawienie przemiany materii i regulację procesów wypróżniania, syrop z mniszka lekarskiego staje się bardzo przydatny w procesie odchudzania. Sam mniszek lekarski jest często używany w mieszankach oczyszczających.

Syrop z mniszka lekarskiego - przepis z dziada pradziada

Prawdopodobnie na pytanie, jaki jest przepis na syrop z mniszka lekarskiego, uzyskamy wiele różnych odpowiedzi, ponieważ przekazywany z pokolenia na pokolenie ulegał różnym modyfikacjom. Podstawowym założeniem niezmiennie jest wykorzystanie do jego produkcji korzeni, kwiatów i łodyg mniszka lekarskiego, ale najpopularniejszym składnikiem są oczywiście jego kwiaty.

Nie bez znaczenia jest termin zbierania mniszka lekarskiego. Najlepszą jakość syropu uzyskuje się z dojrzałych kwiatów, które są już pozbawione naturalnej goryczy. Według wielu źródeł najlepszym okresem zbierania mniszka lekarskiego w celu przygotowania syropu jest maj.

Podstawowy przepis na syrop z mniszka lekarskiego to:

  • 300 szt. kwiatów,
  • 1 l wody,
  • 2 cytryny,
  • 1 kg cukru.

Podstawowy, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, przepis na syrop z mniszka lekarskiego ulegał przez lata wielu zmianom i znaleźć go można obecnie w bardzo wielu odmianach z wieloma modyfikacjami. Przykładowo, niektórzy dodają do niego zamiast cukru ksylitol lub miód.

Przygotowanie syropu jest bardzo proste. Oczyszczone i umyte kwiaty umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą. Gotujemy je przez 15-20 min i odstawiamy na 24 godziny. Po odstaniu się wywaru odcedzamy powstały wywar i dodajemy do niego sok z cytryny oraz cukier. Tak przygotowany, stawiamy na jak najmniejszym ogniu i gotujemy, aż do uzyskania konsystencji syropu (z wyglądu będzie przypominał miód).

Ogólnodostępność składników, prostota wykonania syropu z mniszka lekarskiego i jego niesamowita lista prozdrowotnych właściwości, to dar, którego nie powinniśmy lekceważyć. Dodatkowym atutem takiego syropu jest to, że możemy go przechowywać miesiącami, ale przecież co roku możemy bez problemu przygotować sobie świeży syrop.

Pamiętaj - syrop z mniszka lekarskiego nie jest suplementem diety ani lekiem - traktuj go jako dodatkowe wsparcie w trosce o dobre samopoczucie :)

 

Artykuł powstał w oparciu o źródła:

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2820990/ \

*https://www.researchgate.net/publication/312446314_Mniszek_lekarski_Taraxacum_officinale_-_potencjalne_wlasciwosci_prozdrowotne_Dandelion_Taraxacum_officinale_-_potential_health_benefits

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl