Jak przechowywać olej, by nie stracił smaku oraz swoich właściwości?
Naturalne oleje są źródłem cennych składników odżywczych i mogą dać organizmowi wiele dobrego. Spożywane każdego dnia lub stosowane zewnętrznie na skórę pomagają w wielu dolegliwościach i wzmacniają poszczególne narządy ciała. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, aby właściwie przechowywać te produkty, ponieważ nieodpowiednie warunki zewnętrzne mogą pozbawiać ich cennych właściwości oraz psuć ich smak.
100% naturalne oleje zimnotłoczone
Naturalne oleje – jak je przechowywać?
Każdy rodzaj tłuszczu powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach. Wracając ze sklepu, pamiętamy o tym, aby masło czy margarynę włożyć do lodówki, a oliwę czy olej roślinny wstawić do zacienionej szafki. Dlaczego to takie ważne? Są to substancje wrażliwe na działanie takich czynników jak światło i temperatura. Na ich trwałość wpływa też kontakt z tlenem czy rodzaj opakowania. Pod wpływem działania czynników zewnętrznych tłuszcze mogą nie tylko tracić wiele ze swoich zdrowotnych właściwości, ale także znacznie szybciej sie psuć, tracić walory smakowe i stać się niezdatne do spożycia lub jakiegokolwiek innego wykorzystania.
Na szczególną uwagę zasługuje przechowywanie naturalnych olejów, zwłaszcza tych tłoczonych na zimno. Już na etapie produkcji przykłada się wielką wagę do tego, aby temperatura nie przekroczyła określonego poziomu, gdyż olej straciłby wtedy wiele z tego, za co go cenimy. Producenci naturalnych olejów dbają o to, aby miały one odpowiednie opakowania i były transportowane we właściwych warunkach. Wskazują także czas, w którym należy spożyć dany produkt po otwarciu. Szkoda byłoby zaprzepaścić ich wysiłki własną niewiedzą. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób przechowuje się naturalne oleje – i w ten sposób zadbać o to, by czerpać z nich jak najwięcej dobrego.
Olej lniany – sposób przechowywania
Olej lniany tłoczony jest w niskiej temperaturze, dzięki czemu można osiągnąć najbardziej korzystny skład chemiczny. Jest on jednak bardzo wrażliwy na panujące czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, dostęp do tlenu czy światło. Stosunkowo szybko ulega utlenianiu, przez co traci swoje cenne właściwości. Aby temu zapobiec, trzeba olej lniany przechowywać
- w butelce z ciemnego szkła,
- w niskiej temperaturze,
- w miejscu zacienionym i suchym (np. w lodówce).
Należy zadbać o to, aby spożyć go możliwie jak najszybciej po otwarciu butelki (w przeciągu maksymalnie kilku tygodni – na opakowaniu zawsze znajduje się data ważności) oraz aby za każdym razem szczelnie zamykać butelkę.
Podobnie powinno się traktować wszelkie kosmetyki z dodatkiem oleju lnianego. Wiele osób wykorzystuje go jako dodatek do kremów, balsamów czy płynów do kąpieli. Aby olej lniany właściwie spełniał się w tej roli, takie kosmetyki również należy chronić przed wysoką temperaturą czy światłem. Najlepiej jednorazowo przygotowywać niewielką dawkę kosmetyku i szybko go zużywać.
Olej rzepakowy – jak go przechowywać?
Przechowywanie oleju rzepakowego nie jest aż tak wymagające, wciąż jednak warto zastosować się do pewnych zasad, aby wydłużyć czas jego przydatności do spożycia i zmaksymalizować jego wartość dla naszego organizmu. Olej rzepakowy tłoczony na zimno można przechowywać w temperaturze pokojowej. Należy jednak chronić go przed kontaktem ze światłem słonecznym i zawsze dbać o to, aby był szczelnie zamknięty. Olej rzepakowy, nawet ten umieszczony już w ciemnej, światłochronnej butelce, warto chować w zacienionym miejscu (np. szafce kuchennej). Jego okres przydatności do spożycia jest stosunkowo długi (6 miesięcy od wytłoczenia). Z tego względu łatwo zapomnieć o tym, kiedy ta data upływa, dlatego warto sprawdzać ją od czasu do czasu (a nawet za każdym razem, gdy po niego sięgamy).
Oleje naturalne kupujemy po to, aby dbać o swoje zdrowie i dostarczać organizmowi tego, co najlepsze. Zadbajmy więc także o ich właściwe przechowywanie, aby świadomie i w pełni czerpać z tego, co oferuje nam natura.