Do 22.04 obowiązuje promocyjna cena na wysyłkę DPD pickup 8,90 oraz

darmowa dostawa od 99 zł dla tej formy dostawy.

Na jakie oleje powinni uważać alergicy?

Na jakie oleje powinni uważać alergicy?

Osoby, które na co dzień zmagają się z licznymi alergiami, muszą bardzo uważać na wszelkie produkty mogące wywołać uczulenie. Wystarczy bowiem źle dopasować chociażby jeden składnik dania czy też kosmetyk, by cała skóra została pokryta wysypką bądź doskwierały nam inne dolegliwości. Przed każdymi zakupami warto zatem uświadomić sobie, jakie substancje mogą powodować u nas nasilenie alergii. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej zadbać o swoje zdrowie. Czy planując zakup oleju musimy zachować szczególną uwagę? Czy niektóre rodzaje tłuszczów mogą powodować u nas uczulenia? Sprawdź!

Oleje przeznaczone do spożycia – czy mogą nas uczulić?

Ci z nas, którzy nigdy nie zmagali się z żadną alergią, mogą podejść do wyboru oleju z bardzo dużym spokojem. Nie oznacza to jednak, że skoro do tej pory nie byliśmy na nic uczuleni, to taki stan utrzyma się już na zawsze. Wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się również nasza odporność na niektóre składniki. Nieraz może bowiem okazać się, że po kilku latach regularnego stosowania danego preparatu nagle przestanie on nam służyć i wywoła silną reakcję alergiczną. Warto zatem za każdym razem, gdy wprowadzamy do diety czy codziennej pielęgnacji nowy wyrób, dokładnie obserwować swoje ciało. Oleje, szczególnie zimnotłoczone, raczej nie powinny odbić się w żaden sposób na naszym zdrowiu. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie bezpieczne dla alergików. Wszystko zależy bowiem od tego, na co jesteśmy uczuleni.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej spożywczy?

Wybierając olej spożywczy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pięć podstawowych czynników, mogących w pewnym stopniu przyczynić się do uczulenia. Pamiętając o nich, jesteśmy w stanie wystrzec się ciężkich do złagodzenia objawów alergii. Co powinno zatem wzbudzić naszą ciekawość?

100% naturalne oleje tłoczone na zimno.

Zamów olej lniany
Zamów olej rzepakowy
Zamów olej rzepakowy

Główny surowiec

Nie da się ukryć, że w oleju spożywczym największą rolę odgrywa główny surowiec, z którego został pozyskany tłuszcz. To właśnie on może powodować u nas uczulenie. Warto zatem przejść szczegółowe badania alergologiczne, by dowiedzieć się, czy wszystkie rodzaje nasion oraz ziaren są dla nas bezpieczne. Jeśli jednak na razie nie posiadamy listy “zakazanych” produktów, musimy po prostu dokładnie się obserwować. Spożywając konkretny rodzaj oleju, starajmy się zatem dostrzec wszelkie ewentualne dolegliwości. Pamiętajmy także, że jeśli po spożyciu np. siemienia lnianego nie czujemy się zbyt dobrze, podobnie może działać na nas olej wytwarzany z nasion lnu.

Substancje dodawane podczas produkcji

Naturalne oleje zimnotłoczone to tłuszcze, po które warto sięgać szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z licznymi alergiami. Podczas ich produkcji unika się bowiem dodawania wszelkich pomocniczych substancji. Jeśli jednak zależy nam na oleju rafinowanym, musimy dokładnie sprawdzić, jakie konserwanty czy sztuczne półprodukty zostały wykorzystane do jego wyprodukowania. Informacje na ten temat znajdziemy najczęściej na opakowaniu. W sytuacji, gdy nie możemy ich znaleźć, najlepiej dopytać o szczegóły producenta danego wyrobu.

Dodatkowe ulepszacze smaku

W sklepach znajdziemy również oleje smakowe. Najczęściej dodawane są do nich zioła oraz przyprawy. Warto zatem dokładnie prześledzić wykaz wszystkich składników. Niektóre z nich mogą bowiem okazać się substancją alergizującą.

Kompozycja zapachowa

Każdy olej, nawet ten całkowicie naturalny, posiada konkretny zapach. Niestety alergicy są bardzo wrażliwi np. na intensywną woń. Jeśli jest taka możliwość, starajmy się powąchać każdy z tłuszczów. Nieraz już sam jego zapach może wywołać u nas duszność czy inną niepożądaną reakcję. W sytuacji, gdy nie możemy najpierw sprawdzić zapachu, postawmy na oleje wytwarzające mniej intensywną woń, np. tłuszcz lniany.

Czy oleje stosowane jako kosmetyk, mogą mieć negatywny wpływ na naszą skórę?

Oleje stosowane w kosmetyce mają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Kluczem do sukcesu będzie jednak dopasowanie ich do naszych potrzeb. Rozpoczynając zatem naturalną pielęgnację tłuszczową, starajmy się obserwować reakcję swojego naskórka. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości od razu zaprzestańmy stosowania danego rodzaju oleju. Jakie dolegliwości powinny nas jednak najbardziej zaniepokoić? Przede wszystkim świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy pojawienie się krost i zmian ropnych.

Olej kosmetyczny, który nie uczula – czyli jaki?

Do celów kosmetycznych należy używać wyłącznie naturalnych olejów nierafinowanych. Posiadają bowiem wiele cennych składników odżywczych, witamin oraz minerałów, a także są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej skóry niż ich tłoczone na ciepło odpowiedniki. Oczywiście, tak jak każde inne produkty, mogą - ale nie muszą - wywołać reakcję alergiczną. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia? Jaki olej wybrać?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejami? Sprawdź nasz artykuł “Olej z pierwszego tłoczenia, zimnotłoczony i nierafinowany – co to wszystko oznacza?” i stań się świadomym konsumentem!

Bezzapachowy

Tak jak w przypadku olejów spożywczych, bardzo duże znaczenie ma zapach danego produktu. Szczególnie preparaty nakładane na twarz są bardzo blisko naszych dróg oddechowych. Nawet niewielka ilość tłuszczu wytwarzającego intensywną woń może podrażnić cały układ bądź śluzówkę. Wybierajmy zatem oleje, które nie posiadają kompozycji zapachowej lub dokładnie obserwujmy, czy nie wywołują one u nas niepożądanych reakcji.

Bez konserwantów

Konserwanty to coś, czego należy wystrzegać się niemalże zawsze. Niestety mają one negatywny wpływ na cały czas organizm, a także i skórę. Olej stosowany jako kosmetyk musi zatem posiadać czysty i przejrzysty skład. Najlepiej, by został wytłoczony z samych ziaren bądź nasion. Wszelkie dodatki powinny wzbudzić naszą uwagę, szczególnie jeśli na co dzień zmagamy się z alergiami.

Bez sztucznych dodatków

Oprócz konserwantów, dzięki którym olej na dłużej zachowuje swoją świeżość, warto również wystrzegać się innych sztucznych dodatków. Naturalny tłuszcz nie potrzebuje bowiem ładniejszego koloru, zapachu czy smaku. Całe jego dobrodziejstwo skryte jest bowiem w bazie, którą stanowi olej pozyskiwany z ziaren lub nasion.

Czy objawy alergii można leczyć olejami?

Co ciekawe, niektóre oleje mogą pomóc nam złagodzić objawy reakcji alergicznej. Najlepiej sprawdzą się do miejscowego stosowania na skórę. Szybko usuną obrzęk, pieczenie czy swędzenie. Dodatkowo zniwelują zaczerwienienie oraz przyspieszą gojenie się ewentualnych ran czy podrażnień. W niektórych przypadkach nie zastąpią oczywiście leczenia farmakologicznego, jednak mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie takiej kuracji.

Jakie oleje mogą pomóc w walce z alergią skórną? 

Olej, który powinien mieć pod ręką każdy alergik, to zdecydowanie tłuszcz pozyskiwany z ziaren czarnuszki. Posiada on bowiem właściwości łagodzące, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Wyrób ten znany jest od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie uważano, że z jego pomocą można wyleczyć każdą chorobę. Drugi rodzaj oleju, który pomoże nam złagodzić objawy alergii, to tłuszcz konopny. Posiada on podobne właściwości, jak nasza wyżej wymieniona propozycja, dlatego też może okazać się niezastąpiony w przypadku uczuleń oraz podrażnień.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl