Coraz częściej polecana przez znajomych, coraz chętniej kupowana przez miłośników zdrowego stylu życia. Kombucha to napój o dziwnej nazwie, specyficznym kolorze oraz niezwykłych właściwościach, które zwykle nazywamy ,,działaniem prozdrowotnym”. Czy rzeczywiście jest to zdrowy napój? Sprawdzamy!
Kombucha - co to jest?
Pierwszy raz słyszysz słowo kombucha (kombucza) i zastanawiasz się nad tym, co ono tak naprawdę oznacza? Najprościej rzecz ujmując, kombucha to lekko gazowany, delikatnie musujący napój herbaciany, którego właściwości odkryli (prawdopodobnie jako pierwsi) Chińczycy. Mówi się, że pisano o niej już w 220 roku p. n. e.
Popularność kombuchy kształtowała się na przestrzeni wieków. Po Chińczykach zachwycali się nią również Japończycy, Europejczycy i Słowianie, podkreślając nie tylko walory smakowe napoju, ale również jego prozdrowotne działanie.
Jak powstaje kombucha?
Proces ,,powstawania” kombuchy związany jest z fermentacją słodkiej herbaty, za którą odpowiadają przede wszystkim symbiotyczne kultury bakterii i drożdży. Aby kombucha była gotowa do picia, fermentacja musi przebiegać ok. 7-14 dni (a czasami jeszcze dłużej!), w zależności od temperatury, ilości dodanego cukru oraz ,,grzybka”, odpowiadającego za dobre dla naszego organizmu bakterie.
Grzyb herbaciany, czyli wspomniana wcześniej kultura bakterii i drożdży, odpowiada również za walory smakowe kombuchy. To dzięki niemu w trakcie fermentacji napój uzyskuje specyficzny, lekko kwaśny a zarazem słodki i musujący smak.
Czy rodzaj herbaty może wpłynąć na smak kombuchy? Wielu producentów oraz miłośników tego napoju przyznaje, że warto sięgnąć po ekologiczną herbatę czarną lub zieloną.
Kombucha - właściwości
Skoro wiemy już co to jest kombucha, przyszedł czas na przedstawienie jej właściwości. Napój kombucha bywa często określany oranżadą, która doskonale nawadnia i gasi pragnienie. To subiektywne, aczkolwiek trafne określenie wynika m. in. ze smaku herbacianego napoju. Delikatnie gazowana woda przypomina popularne, słodkie napoje, jest jednak o wiele zdrowsza i zdecydowanie bardziej cenna dla naszego organizmu.
Jakie właściwości ma kombucha - grzyb o specyficznym wyglądzie i smaku?
- to naturalny napój, który ma duży wpływ na florę bakteryjną jelit,
- dostarcza dużych dawek witaminy B i C, które poprawiają pracę mózgu i chronią organizm przed infekcjami,
- odtruwa organizm,
- aktywnie wspomaga regenerację wątroby,
- uspokaja,wycisza organizm,
- poprawia trawienie - warto po nią sięgać podczas stosowania diet odchudzających.
Kombucha - przeciwwskazania
Pomimo wielu właściwości prozdrowotnych, spożywanie kombuchy nie jest zalecane cukrzykom i osobom z insulinoopornością (przede wszystkim ze względu na duże ilości cukru). Powinny unikać go także kobiety w ciąży i karmiące mamy :)
Kombucha - jak pić, aby korzystać z jej niezwykłych właściwości?
Często pytamy o napój kombucha - ile pić dziennie, aby zobaczyć efekty? Należy pamiętać, że jest to w pełni naturalny specyfik, który działa w sposób silny i bezpośredni na cały organizm. Zaleca się, aby spożywanie kombuchy odbywało się stopniowo - do kilku łyków naparu dziennie.
Niezwykle ważny jest sposób przechowywania kombuchy - po otwarciu, napój powinien być przechowywany w lodówce (jednak nie dłużej niż 5 dni od otwarcia), dzięki czemu zachowa pełnię smaku oraz walorów odżywczych.
Jak wybrać najlepszą kombuchę? Polecamy zdrową, naturalną i niepasteryzowaną kombuchę, bez konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku - na zdrowie! :)