,,Olejowe SOS", czyli naturalne sposoby na wypadające włosy i łamliwe paznokcie

,,Olejowe SOS", czyli naturalne sposoby na wypadające włosy i łamliwe paznokcie

Twoje paznokcie łamią się podczas codziennych czynności, a popularne odżywki z drogerii nie przynoszą obiecywanych efektów? A może borykasz się z wypadającymi włosami, których utrata bywa coraz bardziej widoczna i uciążliwa? Być może potrzebujesz naturalnego, ,,olejowego” wsparcia!

 

Przyczyny wypadających włosów i łamliwych paznokci

Zanim rozpoczniesz kolejną terapię popularnymi kosmetykami z drogerii, warto uświadomić sobie fakt, że wypadanie włosów to zjawisko absolutnie normalne. Szacuje się, że w ciągu doby wypada od 50 do 100 włosów dziennie i jest to zupełnie akceptowalna norma. Wypadające włosy zauważamy zazwyczaj podczas szczotkowania, mycia skóry głowy i codziennych stylizacji, które ingerują w naturalną strukturę włosów.

 

Kiedy wypadające włosy zaczynają być problemem? Wszystko zależy od ilości - jeśli ich liczba jest dwa razy większa niż wcześniej wymieniona norma, oznacza to mniej więcej tyle, że rzeczywiście - problem wypadających włosów jest realny i musimy stawić mu czoła. Pierwszym krokiem, jakim powinniśmy podjąć, są profilaktyczne badania, które pozwolą m. in. na wykluczenie niedoboru witamin we krwi, co w przypadku problemów z wypadaniem włosów jest zjawiskiem często spotykanym. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ilość wypadających włosów jest na tyle duża, że oscyluje wokół 300-400 włosów na dobę, problem koniecznie powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą!

 

A dlaczego paznokcie są łamliwe? Według najnowszych badań i opinii lekarzy, łamliwość paznokci to efekt braku witamin (zwłaszcza witamin z grupy A, B, C i E), nieodpowiedniej pielęgnacji oraz działania szkodliwych detergentów (używanych np. do manicure), a także niedoboru ważnych minerałów, wśród których najczęściej wymienia się magnez, wapń i cynk.

 

Domowe sposoby na wypadające włosy

 

Zdanie, które słyszy się najczęściej to… weryfikacja nawyków żywieniowych. Wielu specjalistów podkreśla, że zmiana diety w kontekście problemów z wypadającymi włosami bywa kluczowa. Jakie produkty powinny znaleźć się w naszym menu? Nikogo nie zaskoczymy, pisząc, że są to surowe warzywa, owoce, zielenina, jaja i orzechy. 

 

Kolejny tip to odpowiednie podejście do stylizacji włosów. Przy tego typu problemach unikajmy obciążania włosów, również poprzez fryzury. Splatając ciasne warkocze od nasady głowy lub związują włosy w koński ogon sprawiamy, że włosy ,,ciągną” od nasady, a to dla osłabionych cebulek włosa bywa naprawdę trudną przeprawą. W tym punkcie warto wspomnieć o kręceniu włosów lub ich prostowaniu - wybierajmy profesjonalne produkty fryzjerskie, zabezpieczające strukturę włosów przed dodatkowymi zniszczeniami.

 

Równie ważnym zabiegiem, który możemy wykonać w domowym zaciszu jest odpowiednia pielęgnacja włosów. W tym przypadku sprawdzają się szampony łagodne, wzmacniające cebulki włosów. Technika mycia włosów, która zapobiega ich wypadaniu to przede wszystkim delikatne ruchy, bez szarpania, ciągnięcia i przesadnego suszenia ich ręcznikiem.

Najlepsze naturalne oleje do olejowania - SPRAWDŹ!

Wypadanie włosów a olejowanie - jak robić to poprawnie?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pielęgnację zniszczonych i wypadających włosów jest olejowanie. O tym, jak prawidłowo olejować włosy przeczytasz w naszym artykule - sposób na piękne i lśniące włosy.

 

Olejowanie włosów na sucho

Na czym polega olejowanie włosów na sucho? Ta metoda jest dobra na ,,start”, kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z olejowaniem włosów. Olej nakładamy na suche, nieumyte wcześniej włosy (najlepiej dzień-dwa po myciu). Ważne, aby nie było na nich żadnych kosmetyków do stylizacji. W rozczesane włosy wcieramy olej - dokładnie tak, jak robimy to przy użyciu odżywki i serum. Ilość oleju użyta do olejowania włosów powinna zależeć od długości pasm. Aby mieć pewność, że olej został rozprowadzony równomiernie, polecamy przeczesanie włosów grzebykiem. Naolejowane włosy związujemy w kucyk lub zaplatamy w warkocz i odczekujemy 1-2 godziny. Po tym czasie myjemy włosy.

 

Olejowanie włosów na mokro

Na czym polega olejowanie włosów na mokro? To nieco bardziej rozbudowany proces, polegający na rozprowadzaniu oleju na zwilżone lub mokre włosy. Ważne, aby włosy były ,,odciśnięte” z nadmiaru wody. Kolejne kroki wyglądają podobnie jak w przypadku olejowania włosów na sucho - po 1-2 godzinach należy umyć włosy.

 

Jak olejowanie włosów pomaga w walce z wypadającymi włosami?

Wiemy już jak, ale nie wiemy… po co i dlaczego należy olejować włosy? Okazuje się, że regularne olejowanie włosów, a także masaż skóry głowy może okazać się dobrym wsparciem w walce z problemem wypadających włosów. Oleje doskonale wpływają na kondycję cebulek włosowych, a niektóre rodzaje olejów mogą również zwalczyć infekcje skóry głowy.

 

Wśród pionierów wyróżnić można olej z czarnuszki, który sprawdzi się wówczas, gdy za wypadaniem włosów stoi np. reakcja uczuleniowa lub infekcja grzybicza. Olejowanie włosów olejem kokosowym działa niejako od wewnątrz, zwiększając nawilżenie skóry, co w efekcie może stymulować włosy do szybszego wzrostu.  

 

Który olej do olejowania włosów będzie najlepszy? Warto wypróbować kilka naturalnych olejów, m. in. po to, aby sprawdzić, jak nasze włosy oraz skóra głowy reaguje na dany rodzaj oleju. Jak często olejować wypadające włosy? Na początku nie częściej niż raz w tygodniu - dopiero po kilku próbach proces można zwiększyć do dwóch dni w tygodniu.

 

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Oprócz nieodpowiedniej diety i braku niektórych witamin, za problem z łamliwymi paznokciami odpowiada również zła pielęgnacja dłoni. Jak w domowym zaciszu, przy pomocy naturalnych olejów, odbudować płytkę paznokcia?

 

  1. naturalna odżywka pod postacią oleju kokosowego: olej kokosowy nałożony bezpośrednio na paznokcie będzie mieć działanie mocno nawilżające. Nawilżona płytka paznokcia będzie ,,bardziej zdrowa”, mniej podatna na uszkodzenia,
  2. olejek z pestek dyni nałożony na paznokcie wykazuje działania antybakteryjne a także regeneracyjne,
  3. olej lniany na paznokcie to popularna metoda pielęgnacyjna, dzięki której płytka paznokcia jest mniej łamliwa, a cenne właściwości oleju lnianego przyspieszają również jej dynamiczny wzrost,
  4. olejek rycynowy na paznokcie - jedna z najpopularniejszych metod na domowe SPA dla paznokci! Jego najcenniejsze właściwości to przede wszystkim zmniejszenie łamliwości płytki paznokcia oraz jej wzmocnienie. Olejek wcieramy bezpośrednio w płytkę i skórki wokół paznokcia, a regularne stosowanie tego specyfiku pomoże również w pozbyciu się przebarwień,
  5. olej z wiesiołka na paznokcie - udowodniono, że nawilżające wcierki z tego olejku wzmacniają i odżywiają płytkę paznokcia.

 

Jaki olej jest dobry na paznokcie? Który z nich warto wykorzystać również na wypadające włosy? Polecamy skorzystanie z naszych rad, a także konsultację z lekarzem lub kosmetologiem - dbajmy o sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy! :)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za zapis otrzymasz od nas kod na 5% zniżki na najbliższe zakupy.
Akceptuję Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl