Szukasz prezentu na Dzień Nauczyciela? Doskonale! Do 9 października kupisz u nas wszystkie zestawy prezentowe 15% taniej!

Czy cena naturalnego oleju zawsze idzie w parze z jego jakością?

Czy cena naturalnego oleju zawsze idzie w parze z jego jakością?

Udając się na zakupy, większość z nas stara się szukać oszczędności. Często decydujemy się zatem na nabycie produktów objętych promocją czy też kuszących nas swoją atrakcyjną ceną. Musimy jednak pamiętać, że takie wyroby często będą cechować się nieco niższą jakością. Do ich produkcji wykorzystywane są bowiem przeważnie zdecydowanie tańsze surowce. Produktem, którego ceny mogą różnić się w znacznym stopniu, jest olej. Na sklepowych półkach dostaniemy bowiem tłuszcze, za które zapłacimy pięć złotych za litr, ale również i takie, których cena oscyluje w granicach stu złotych. Jednak czy zawsze kwota ta będzie świadczyła o wysokiej jakości? Sprawdź!

Tani i drogi olej – jakie są różnice?

Za końcową cenę oleju odpowiada wiele czynników. Przede wszystkim tłuszcze produkowane w Polsce będą nieco tańsze niż ich odpowiedniki sprowadzane z najróżniejszych zakątków świata. Musimy bowiem pamiętać, że takie wyroby mają do przebycia bardzo długą drogę, za którą oczywiście musimy zapłacić. Dodatkowo cenę oleju kształtują także nasiona, z których został wytłoczony produkt. Niektóre z nich są wyjątkowo tanie, inne natomiast zaliczane są niemalże do surowców luksusowych. Nie da się ukryć, że ostateczny koszt zależy również od producenta. Ceny wyrobów sygnowanych logiem, które każdy zna oraz szanuje, najczęściej są nieco droższe. Taka firma przykłada bowiem bardzo dużą uwagę do marketingu oraz wszelkiego typu reklam, za które oczywiście należy zapłacić. Cena oleju może przez takie działania nieco wzrosnąć. 

Czy droższy zawsze znaczy lepszy?

To, że produkty, za które musimy zapłacić więcej, są także uważane za lepsze, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. W naszej głowie rodzi się bowiem przekonanie, że skoro cena jest wyższa, automatycznie rośnie także jakość wyrobu. Oczywiście nieraz takie twierdzenie będzie prawdziwe, jednak nie dajmy się zwieść. Niektórzy producenci celowo bowiem zawyżają cenę, aby konsument utwierdzał się w takim właśnie przekonaniu. Musimy jednak pamiętać, że za jakość nie odpowiada kwota zakupu, a wiele innych czynników, np. rodzaj użytych do produkcji półproduktów.

Na co zwracać uwagę, wybierając oleje nierafinowane?

Oleje nierafinowane to produkty, które w sklepach osiągają rozmaite pułapy cenowe. Podczas ich zakupu należy zatem zachować szczególną ostrożność. Musimy więc zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym jeszcze w sklepie przekonamy się, czy dany wyrób będzie cechowała wysoka jakość. O czym warto więc pamiętać, stojąc przed wyborem oleju tłoczonego na zimno?

Pochodzenie

Będąc w sklepie czy też dokonując zakupów przez Internet, należy pamiętać o sprawdzeniu, skąd pochodzi dany rodzaj oleju. Nasze rodzime polskie wyroby będą przeważnie nieco tańsze niż ich odpowiedniki sprowadzane z dalekich krajów. Takich produktów nie trzeba bowiem transportować. Kupując oleje produkowane na terenie naszej ojczyzny, wspieramy również polską gospodarkę. Udając się na zakupy, szukajmy zatem tłuszczów, których kod kreskowy zaczyna się na 590 bądź takich posiadających na etykiecie odpowiednie oznaczenie.

Tłoczenie

W przypadku olejów nierafinowanych bardzo duże znaczenie ma również tłoczenie. Każdy tłuszcz powinien być produkowany w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo ziarna muszą zostać poddane obróbce jedynie raz. Dlaczego? Z ich wnętrza wydobywany jest wtedy tylko najwyższej jakości olej. Każda kolejna obróbka termiczna będzie świadczyła o coraz to mniejszej ilości cennych składników odżywczych, które powinniśmy znaleźć w danym rodzaju tłuszczu.

Skład

Każdy produkt, który trafia do naszego koszyka, powinien zostać sprawdzony przez nas pod względem składu. W przypadku olejów nierafinowanych należy szukać wyrobów cechujących się niezwykle krótką listą surowców. Najlepiej zatem, by zostały wyprodukowane z samych ziaren. Wszelkie emulgatory, konserwanty czy polepszacze smaku będą wypływały na ich trwałość oraz walory wizualno-smakowe, jednak nie będzie to dobre dla naszego zdrowia. Lepiej zatem nieco dopłacić za czysty skład niż faszerować się tanim słabej jakości tłuszczem bogatym w substancje chemiczne.

Opakowanie

Producenci olejów nierafinowanych z pewnością nie mogą oszczędzać na opakowaniu. Tłuszcze tłoczone na zimno muszą zostać przelane do ciemnej szklanej butelki. Plastikowe opakowania są oczywiście zdecydowanie tańsze, jednak wpływają one bardzo negatywnie na nasz wyrób. Należy zatem pamiętać, że w przypadku olejów nierafinowanych szklane opakowanie ma naprawdę duże znaczenie.

Data przydatności do spożycia

Oleje zimnotłoczone będą zawsze droższe niż ich rafinowane odpowiedniki, ponieważ posiadają bardzo krótką datę przydatności do spożycia. Większość wyrobów należy bowiem spożyć w ciągu 3-6 miesięcy od daty wytłoczenia lub pierwszego otwarcia. Oznacza to, że są to tłuszcze całkowicie naturalne, do których nie zostały dodane konserwanty. Mamy zatem dzięki temu pewność, że spożywamy to, co najlepsze.

A co z olejami rafinowanymi?

Oleje rafinowane są zawsze zdecydowanie tańsze. Do ich produkcji używa się bowiem wysokiej temperatury. Dzięki temu z ziaren pozyskiwane są większe ilości tłuszczu. Niekiedy takie surowce poddawane są także kolejnemu tłoczeniu. Ich cena staje się zatem automatycznie nieco niższa. Dodatkowo można przelać je do plastikowego opakowania. Musimy zatem pamiętać, że takie oleje zawsze będą nawet kilkukrotnie tańsze niż ich nierafinowane odpowiedniki. Jest to jednak całkowicie normalne zjawisko.

Za jakie oleje zapłacimy najmniej?

Osoby, które posiadają w kuchni przynajmniej kilka różnych rodzajów tłuszczów z pewnością wiedzą, że niektóre wyroby są zdecydowanie tańsze, natomiast inne osiągają niewiarygodnie wysokie kwoty. Od czego to zależy? Przede wszystkim od surowca. Które oleje nierafinowane są zatem przeważnie najtańsze?

Olej rzepakowy

Polska słynie z uprawy rzepaku. Przemierzając nasz kraj wzdłuż i wszerz możemy zauważyć ogromne pola, na których rosną żółte rośliny oleiste. Nic zatem dziwnego, że produkcja oleju rzepakowego jest tania. Wszelkie surowce pochodzą bowiem z naszej ojczyzny, posiadają spore ilości tłuszczu, a dodatkowo są stosunkowo łatwe do wyhodowania. Olej z nich wytwarzany będzie zatem tani i smaczny. Dodatkowo niemalże zawsze będzie cechowała go wysoka jakość.

Olej słonecznikowy

Nasiona słonecznika również są surowcem, z którego znana jest Polska. Te piękne kwiaty są hodowane w różnych zakątkach kraju. Producenci oleju nie muszą zatem sprowadzać ich z zagranicy. Cena wytwarzanego z nich oleju jest więc wyjątkowo niska, dlatego możemy cieszyć się wspaniałym smakiem tłuszczu oraz jego właściwościami bez większych obaw o nasz budżet.

Które oleje zawsze są nieco droższe od pozostałych?

Pomiędzy tańszymi rodzajami oleju znajdziemy również takie, których ceny osiągają zdecydowanie wyższy pułap. Kwotę, jaką musimy za nie zapłacić, kształtują przede wszystkim koszty sprowadzenia konkretnych nasion do Polski bądź też ich bardzo trudna oraz wymagająca uprawa na terenie naszej ojczyzny. Za które oleje zawsze będziemy musieli zapłacić zdecydowanie więcej?

Olej z czarnuszki

Czarnuszka uznawana jest za “czarne złoto”. Z jej pomocą jesteśmy bowiem w stanie załagodzić wszelkie stany zapalne, wesprzeć działanie układu trawiennego czy obniżyć ciśnienie tętnicze. Co więcej, używając oleju z czarnuszki poprawimy swoją urodę. Nic zatem dziwnego, że za taki wysokiej jakości tłuszcz przelany do 100 ml opakowania zapłacimy ok. 30 złotych.

Olej konopny

Olej konopny to tłuszcz, którego kwoty osiągają bardzo wysokie wartości. Musimy jednak pamiętać, że jest to wyrób wart swojej ceny. Dlaczego? Produkt ten posiada bowiem bardzo szerokie zastosowanie. Możemy używać go zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Ma właściwości przeciwpadaczkowe, przeciwwymiotne, przeciwbakteryjne czy przeciwzmarszczkowe.

Olej z ostropestu

Olej wytwarzany z nasion ostropestu również nie należy do najtańszych. Warto mieć go jednak w swoim domu ze względu na obecność kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Regularne spożywanie takiego tłuszczu usuwa z organizmu toksyny, przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi czy przyspiesza metabolizm oraz trawienie.

 

Olej z nasion chia

Nasiona chia to tak zwane super foods. Są bowiem bogatym źródłem witaminy A oraz E, a także minerałów, takich jak magnez, fosfor, miedź czy żelazo. Wytwarzany z nich olej poprawia odporność, koncentrację czy niweluje świąd, trądzik oraz zmarszczki. Za takie płynne dobrodziejstwo natury musimy zatem zapłacić zdecydowanie więcej, tym bardziej że ziarna te sprowadza się z dalekiego Paragwaju lub Argentyny.

Tani czy drogi – co będzie lepsze?

Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić czy lepszy będzie tani, czy też drogi olej. Wszystko zależy bowiem od jego rodzaju oraz zastosowania. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze cena będzie szła w parze z jakością. Aby przekonać się o tym jeszcze przed zakupem, warto dokładnie prześledzić informacje znajdujące się na opakowaniu. Nasze zakupy z pewnością będą dzięki temu udane.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za zapis otrzymasz od nas kod na 5% zniżki na najbliższe zakupy.
Akceptuję Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl