Buraki zyskały miano warzyw niedocenianych i pomijanych w codziennej diecie Polaków. Chociaż ich popularność wzrasta z roku na rok, buraki nadal walczą o uwagę i miejsce na naszych talerzach. W ostatnich latach zaobserwować można jednak wyraźny trend zmierzający ku popularyzacji zakwasu buraczanego. Coraz częściej pytamy o to, jak samodzielnie zrobić zakwas z buraków i jakie są jego właściwości. Jeśli interesujesz się odpowiedzią na powyższe pytania lub szukasz kompleksowej wiedzy na temat picia zakwasu buraczanego, jesteś w dobrym miejscu!
Produkty z tego artykułu zamówisz tutaj
Naturalny zakwas buraczany do picia - właściwości
Podstawą zakwasu jest burak. Dietetycy podkreślają, że jest dobrym źródłem cukru naturalnego. Ale to nie wszystko! Surowy burak jest bogaty w witaminy z grupy B, świetnie poprawia krążenie i w naturalny sposób leczy zaparcia. Brzmi nieźle? To teraz wyobraź sobie, że zakwas buraczany jeszcze bardziej uwypukla wszystkie powyższe właściwości! Naturalny niepasteryzowany zakwas z buraków dostarcza cennych dla organizmu człowieka substancji, wśród których najczęściej wymienia się kwas mlekowy, określany mianem ,,cudownego” probiotyku, który w swoim szerokim zastosowaniu wspiera także pracę jelit. Nie ma wątpliwości co do tego, że regularne spożywanie zakwasu z buraka podnosi odporność - a w obecnych czasach to ogromna wartość dodana.
Regularne picie zakwasu sposobem na dobre samopoczucie
Choć trudno w to uwierzyć, zakwas buraczany może pozytywnie wpływać na nasze emocje. Systematyczne picie zakwasu z buraków zapobiega depresji i poprawia sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Duże korzyści przyniesie również tym, którzy narzekają na skołatane nerwy i kłopoty ze snem. Regularne spożywanie napoju z buraków wycisza i uspokaja, dzięki czemu organizm szybciej przechodzi w fazę odpoczynku, a my śpimy dłużej i lepiej!
Jak pić zakwas z buraków?
Aby dostarczane do organizmu substancje mogły przynieść zamierzone efekty, picie zakwasu buraczanego musi być regularne. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakwas buraczany należy pić rano, czy wieczorem - i słusznie! Według opinii lekarzy, witaminowa bomba w postaci czerwonych buraków świetnie działa wtedy, gdy pijemy ją rano, będąc na czczo. Jeśli jednak rytm dnia nie pozwala na to, aby zakwas z buraków rozpoczynał nasze menu, nic straconego - efekty i tak będą zadowalające.
Proporcje, w jakich powinniśmy pić buraczany zakwas
Jeśli picie zakwasu z buraków to dla nas nowość, dobrą opcją będzie stopniowe przyzwyczajanie organizmu do dostarczanych mu szczepów bakterii. A jak postępować później? Wszystko zależy od Ciebie! Rekomendujemy sięganie po pół szklanki zakwasu buraczanego codziennie, przez dwa tygodnie. Alternatywną i równie dobrą opcją jest spożywanie zakwasu co dwa dni - metoda ta sprawdzi się przede wszystkim u tych, którzy zapominają o suplementacji i mają problemy z systematycznością.
Czy zakwas buraczany może zaszkodzić?
Znając właściwości buraka i zakwasu buraczanego, trudno uwierzyć, że jego regularne spożywanie może nieść za sobą niepożądane konsekwencje dla naszego organizmu. Ilość wypijanego ,,eliksiru” powinny kontrolować osoby z chorymi nerkami (cierpiące np. na kamicę nerkową) oraz cukrzycy. Warto jednak dodać, że naturalny zakwas buraczany wspomaga proces odchudzania - znaczne ilości cukru są pochłaniane przez dobre bakterie, a witaminy i substancje odżywcze regulują pracę jelit.
Dobre rady dla początkujących
Stawiaj na naturalne składniki! Zadbaj o to, aby kupowany zakwas nie zawierał konserwantów - ten produkt ich nie potrzebuje! Jeśli czujesz, że smak napoju jest zbyt mocny, możesz rozcieńczyć go wodą. Sugerujemy, aby nie dodawać zakwasu do zupy - wszystko w trosce o to, aby w pełni skorzystać z niepasteryzowanych właściwości napoju, zwłaszcza w postaci cennych bakterii probiotycznych. Zakwas buraczany do picia to źródło drogocennych właściwości - korzystaj z nich upalnym latem i mroźną zimą.