Tłuszcz to składnik diety, który - jeśli jest przyjmowany w odpowiednich ilościach - wpływa bardzo pozytywnie na cały nasz organizm. To dzięki niemu zwiększa się wchłanialność oraz przyswajalność większości witamin. Dodatkowo zdrowe oleje zimnotłoczone przyspieszają metabolizm oraz pozwalają zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Odpowiednie tłuszcze są zatem naszym sprzymierzeńcem. Nie każdy lubi jednak ich smak oraz aromat, dlatego przygotowaliśmy zestawienie kilku rodzajów olejów, które wyróżniają się niesamowitymi walorami smakowymi. Sprawdź!
Od czego zależy smak, zapach oraz kolor oleju?
Każdy olej posiada nieco inne właściwości oraz cechuje się odmiennymi walorami smakowymi. Jego aromat, posmak, a nawet kolor zależą od kilku czynników. Najczęściej odpowiadają za to jednak ziarna oleiste, z których został wytłoczony dany tłuszcz. Co ciekawe, ten sam rodzaj oleju może posiadać inne cechy w zależności od tego, na jakich terenach były prowadzone uprawy nasion oraz roślin oleistych. Warto zatem pamiętać o tym fakcie, by nigdy nie być zaskoczonym, że kupując tłuszcz od innego producenta dostaliśmy produkt o nieco innym smaku, aromacie czy barwie.
Dodatkowo walory smakowe mogą zmieniać się w zależności od rodzaju tłoczenia. Przyjmuje się, że oleje nierafinowane posiadają intensywniejszy aromat niż ich tłoczone na ciepło odpowiedniki.
Oleje, które cechują się oryginalnym smakiem
Większość z nas każdego dnia używa oleju rzepakowego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek. Do ich smaku jesteśmy zatem przyzwyczajeni niemalże od dziecka. Nie zawsze oznacza to jednak, że ich aromat nam odpowiada. Jeśli zatem nie przepadamy za klasyką bądź po prostu chcemy nieco urozmaicić przyrządzane przez siebie potrawy, warto sięgnąć po oleje cechujące się oryginalnym smakiem oraz aromatem. Które tłuszcze powinny podbić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających osób?
Olej z ostropestu
Nasza pierwsza propozycja to olej z ostropestu. Tłuszcz ten ceniony jest przede wszystkim ze względu na obecność dużych ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Posiada także właściwości przeciwzapalne oraz usuwa z organizmu zalegające w nim toksyny. W kuchni znajduje swoje szerokie zastosowanie przede wszystkim dzięki lekko orzechowemu aromatowi. Z jego pomocą podkreślimy smak wielu potraw, jednak nie zmienimy go w bardzo drastyczny sposób. Olej z ostropestu będzie idealną propozycją do dań na słodko oraz słono. Możemy zatem dodać go do ciasta, deseru, sałatki czy pasty kanapkowej.
Olej z czarnuszki
Tłuszcz wytwarzany z czarnuszki ma sporą rzeszę swoich wiernych fanów, ale także i przeciwników. Niewątpliwie cenimy go za właściwości prozdrowotne oraz szerokie zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Niestety jego smak albo pokochamy, albo znienawidzimy raz na zawsze. Mimo to zdecydowanie warto go spróbować. Olej z czarnuszki posiada bowiem gorzki posmak, wzmocniony o lekko korzenne aromaty. W wersji solo dla wielu z nas będzie niejadalny, jednak musimy pamiętać, że wspaniale wydobędzie on smak twarogu, makaronów, kaszy czy licznych zup.
Olej kokosowy
Smaku oleju kokosowego chyba nikomu nie musimy tłumaczyć. Jego aromat zbliżony jest bowiem do tropikalnych orzechów, z których jest pozyskiwany. Z pewnością polubią go zatem wszyscy zwolennicy oryginalnych rozwiązań. Dzięki kokosowemu smakowi możemy dodawać go do licznych ciast oraz deserów. Wspaniale nada się do naleśników, kremów czekoladowych czy innych domowych smakołyków. Produkt ten jest również niezastąpiony, gdy zależy nam na przygotowaniu oryginalnych potraw orientalnych.
Olej lniany
Olej lniany to bardzo ciekawa propozycja. Większość z nas uznaje jego smak za uniwersalny oraz delikatny, z nutą lekko wyczuwalnej goryczki. Tłuszcz ten powinien zatem przypaść do gustu większości z nas. Idealnie podkreśli bowiem niejedną sałatkę, pastę kanapkową czy danie na zimno. Dodatkowo możemy dodawać go do lekko słodkich potraw, takich jak owsianka, deser czy nawet i zwykły jogurt. Olejem lnianym powinny zainteresować się głównie osoby, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów.
Olej rydzowy
W przypadku oleju rydzowego bardzo ciężko jednoznacznie wskazać główny aromat tego wyrobu. Wszystko zależy bowiem od odmiany lnianki siewnej, z której został wytworzony. Najczęściej jednak jego smak kojarzony jest z orzechem bądź cebulą, wzbogaconymi o lekką goryczkę. Z racji na jego intensywność, najlepiej używać go do potraw wymagających zdecydowanego podkreślenia. Sprawdzi się zatem do zup, sałatek czy licznych sosów. Dodatkowo od wieków dodaje się go do śledzi oraz maczanki. Osoby, które nie przepadają za klasycznymi ziemniakami, powinny natomiast wykonać na jego bazie specjalną omastę.
Olej z nasion chia
Olej z nasion chia uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych tłuszczów roślinnych. Jest bowiem bogaty w kwasy tłuszczowe, białka, witaminy oraz minerały. Jego smak można określić jako lekko orzechowy. Będzie zatem wspaniałym dodatkiem do śniadań, deserów oraz podwieczorków. Dodatkowo idealnie uszlachetnia wiele wytrawnych potraw. Mając go w kuchni, z pewnością przygotujemy dania, które zachwycą każdego domownika.
Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka jest w Polsce mało popularny. Warto jednak wiedzieć, że posiada on bardzo ciekawy smak. Można bowiem uznać go za orzechowo-zbożowy. Będzie zatem wspaniale komponował się z ziemniakami, makaronem, kaszą czy ryżem. Dodatkowo stanie się idealnym uzupełnieniem ciasteczek czy innych słodkich wypieków.
Słyszałeś wiele sprzecznych informacji na temat tłuszczów zimnotłoczonych? Twoje wątpliwości z pewnością rozwieje artykuł "Najpopularniejsze mity na temat naturalnych olejów roślinnych"!
Jak samodzielnie zmienić smak danego oleju?
Smak niemalże każdego oleju jesteśmy w stanie nieco zmienić w domowym zaciszu. Wystarczy jedynie dodać do tłuszczu kilka ulubionych składników i gotowe. Jak jednak sprawić, by dana mieszanka naprawdę smakowała wyjątkowo?
Mieszanie kilku różnych rodzajów
Posiadając w domu kilka różnych rodzajów olejów, najlepiej wymieszać je w proporcjach zależnych od naszych upodobań smakowych. Jeśli zatem nie lubimy np. ani zbyt mdłych, ani zbyt intensywnych aromatów, wystarczy wymieszać olej lniany i rydzowy. Podczas przygotowywania takich mieszanek starajmy się jednak cały czas kontrolować zmiany zachodzące w naszym wyrobie. Nieraz bowiem wystarczy dodać jedynie o kilka kropel za dużo, by nieco przedobrzyć ze swoją miksturą.
Dodanie ziół i długie leżakowanie
Do każdego rodzaju oleju możemy dodać także ulubione zioła, np. oregano czy bazylię oraz inne dodatki, takie jak chociażby suszone pomidory. Osoby, które umieją uzbroić się w cierpliwość, powinny przygotować odpowiednią mieszankę, a następnie zalać ją danym tłuszczem. Następnie tak przygotowany wyrób chowamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Po około 2 tygodniach wszystkie smaki powinny się odpowiednio połączyć. Produkt jest zatem gotowy do spożycia. Przed każdym użyciem pamiętajmy jednak o jego dokładnym wstrząśnięciu.
Dodanie ziół w wersji przyspieszonej
Drugi sposób, dzięki któremu uzyskamy olej ziołowy, jest nieco szybszy, jednak wymaga od nas dużego skupienia. Musimy bowiem najpierw dowiedzieć się, jaka jest temperatura dymienia tłuszczu, którego smak chcemy urozmaicić. Gdy poznamy już tę wartość, olej przelewamy do garnka i dodajemy wybrane przez siebie zioła oraz dodatki. Całość delikatnie podgrzewamy, cały czas kontrolując, jak gorący jest nasz tłuszcz. Najlepiej użyć do tego oczywiście termometru spożywczego. Po zagotowaniu mikstury do temperatury granicznej odstawiamy preparat do wystygnięcia, a następnie przelewamy do szklanej butelki. Produkt jest gotowy do spożycia, oczywiście po jego uprzednim dokładnym wymieszaniu.
Do czego wykorzystać oleje smakowe?
Oleje smakowe możemy wykorzystać do niemalże każdego dania. Posiadając jednak taki domowej roboty produkt, bardzo szybko przygotujemy pyszną sałatkę. Wystarczy bowiem pokroić warzywa i zalać je tłuszczem zastępującym dip. Dodatkowo ziołowe oleje są wspaniałe do świeżego pieczywa czy też jako omasta do klusek i innych dań mącznych.
Ile możemy przechowywać oleje smakowe?
Smakowe oleje, które przygotowaliśmy w domu samodzielnie, będą miały taką samą datę przydatności do spożycia jak nasz produkt bazowy. W przypadku większości tłuszczów nierafinowanych będzie to zatem okres od 3 do 6 miesięcy od momentu ich pierwszego otwarcia lub wytłoczenia. Aby mieć stuprocentową pewność, najlepiej sprawdzić taką informację na opakowaniu.