SZLACHETNY SMAK I ZNAKOMITY WPŁYW NA ZDROWIE
W artykule przeczytasz o:
Odkryj niezwykły potencjał oleju rydzowego
Wyjątkowy, uwielbiany przez koneserów, niegdyś występujący na sklepowych półkach rzadko, ekskluzywny i intrygujący w smaku - dziś wraca do łask, bo jego prozdrowotne właściwości i niezwykły potencjał smakowy coraz więcej ludzi odkrywa na nowo. Gdy przez pewien czas pozostawał w cieniu bardziej popularnych braci – oleju rzepakowego, czy słonecznikowego, wielu z nas mogło zapomnieć o fenomenalnych właściwościach tego złocistego eliksiru z lnianki. Szukasz niespotykanych kulinarnych doznań, które na długo pozostaną w Twojej pamięci? Sięgnij po butelkę oleju rydzowego i zobacz, na jak wiele fantastycznych sposobów możesz go wykorzystać.
Olej rydzowy jest olejem roślinnym, tłoczonym z nasion lnianki – lnicznik siewny porasta polskie pola od stuleci, a w dawnych czasach był tak powszechny, że uchodził za mniej atrakcyjny i stosowany był zwykle w zastępstwie za inne tłuszcze. Właśnie w odniesieniu do oleju rydzowego nasze babcie mówiły, że “lepszy rydz niż nic” - sięgano po niego wtedy, gdy w gospodarstwie zabrakło tłuszczu zwierzęcego. Dziś olej rydzowy uznawany jest za niszowy, ekskluzywny, trudniej dostępny i pojawiający się głównie w sklepach ze zdrową żywnością - zachwyca nietuzinkowym smakiem – lekko orzechowym, cebulowym, a także wyjątkową “kremowością” i złocistą barwą, która uatrakcyjnia potrawy na restauracyjnych stołach.
Olej Rydzowy tłoczony na zimno
Jak cenne właściwości lecznicze skrywa olej rydzowy i do czego wykorzystać ten królewski eliksir w swojej kuchni?
Dobroczynna Omega-Trójka
Olej rydzowy wyróżnia się na tle innych olejów wyjątkowo korzystną dla zdrowia proporcją kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6 i omega-9. Kwasy te działają jak strażnicy zdrowia Twojego serca, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i obniżają poziom złego cholesterolu. Dlaczego to tak ważne? Nienasycone kwasy tłuszczowe są organizmowi niezbędne do sprawnej pracy mózgu i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także do zachowania dobrego wzroku, pamięci, prawidłowych parametrów, właściwej masy ciała. Regularnie dostarczając sobie tych trzech kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach (bo takie wykazują najcenniejszy wpływ na zdrowie), oddalasz od siebie ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, otyłości, depresji, czy cukrzycy.
Trzy kwasy tłuszczowe jak trzech muszkieterów - stają na straży Twojego zdrowia za każdym razem, gdy sięgniesz po łyżkę oleju rydzowego!
Dbasz o zdrowie? Olej rydzowy pomoże Ci:
- Uchronić się przed zatorami żylnymi i miażdżycą
- Zmniejszyć poziom złego cholesterolu LDL
- Usprawnić metabolizm i utrzymać prawidłową masę ciała
- Poprawić pamięć i koncentrację
- Zapobiec stanom zapalnym, cukrzycy typu II, chorobom serca i niektórym nowotworom
Witamina E – witamina młodości
Gdybyś mógł złapać promień słońca i zamknąć go w butelce, byłby to właśnie olej rydzowy. Bogactwo występującej w nim witaminy E to nic innego, jak promień młodości dla Twojej skóry i organizmu. Działa jak tarcza, chroniąc Cię przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia komórek i pomaga Ci zachować energię, jasny umysł i witalność na długie lata. Witamina E jest silnym antyoksydantem – z tego powodu olej rydzowy znajduje zastosowanie także w kosmetyce: na bazie oleju rydzowego powstają produkty pielęgnacyjne, dobroczynne jest także stosowanie go bezpośrednio w naturalnej formie na skórę i włosy.
Szukasz naturalnej pielęgnacji, która pomoże Ci podkreślić urodę i na dłużej zachować młodzieńczy blask?
Stosuj olej rydzowy:
- Do olejowania włosów - by nadać im połysk i głęboko je odżywić
- Na suchą, podrażnioną, ściągniętą skórę
- Do złagodzenia trądziku lub objawów AZS (skóry atopowej)
- Na zmiany skórne powodowane alergią
- Na drobne zmarszczki i zagniecenia cery – by poprawić jej jędrność i sprężystość
Olej Rydzowy tłoczony na zimno
Wyczaruj w kuchni same pyszności!
Olej rydzowy doda potrawom imponującego smaku i aromatu
Olej rydzowy tłoczony jest na zimno – i również na zimno powinien być stosowany w kuchni. Nie zaleca się podgrzewania go, a więc tym bardziej używania go do smażenia. Z tego powodu olej rydzowy najczęściej wykorzystywany jest jako dressing do sałatek, do okraszania mięs, kasz, ziemniaków, może być także dodawany do twarogu, świetnie sprawdzi się jako dodatek do śledzi i do wszystkich potraw, do których dodawana jest cebula i czosnek. Z olejem rydzowym możesz przygotować pyszne i oryginalne dipy, których orzechowo-cebulowy aromat rewelacyjnie podkręci smak sałatek. Olej rydzowy to także świetna baza do klasycznych maczanek do pieczywa – znakomicie nadaje się np. do przygotowania domowej bagietki czosnkowej. Spróbuj! Kulinarne pomysły na zastosowanie oleju rydzowego.
Podkreśli smak:
- Sałatek warzywnych
- Mięs
- Śledzi i ryb pieczonych
- Pieczywa
- Kasz i ziemniaków
- Potraw wegańskich
- Twarogu
- Past kanapkowych
Olej rydzowy chroni przed udarem i zawałem serca
Dzięki zawartości wspomnianych już kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6, omega-9), a także zawartości witaminy E, A i B, olej rydzowy jest niezwykle cennym wsparciem układu krwionośnego i naczyń żylnych - jego regularne spożywanie zwiększa elastyczność żył i tętnic oraz zapobiega tworzeniu się skrzepów i zatorów, które są najczęstszą przyczyną udaru mózgu i zawału serca. Sięgając po 1-2 łyżeczki oleju rydzowego dziennie, dbasz o prawidłowy przepływ krwi i właściwe dotlenienie serca i mózgu - to niezwykle istotne w profilaktyce nagłych zgonów wynikających z zakrzepicy i chorób układu krążenia.
Olej rydzowy - złoty medalista w ochronie Twojego zdrowia
Odkrywając moc leczniczych, pielęgnacyjnych i smakowych właściwości oleju rydzowego z lnianki, łatwo zrozumieć dlaczego ten złocisty eliksir wraca do łask i cieszy się rosnącym zainteresowaniem w całej Europie. Wystarczy wspomnieć, że 1 łyżeczka oleju rydzowego pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe, a jedne z ostatnich badań nad tą substancją wykazały, że u pacjentów, którym podawano olej rydzowy przez 2 tygodnie, poziom cholesterolu spadł średnio o 12%. Złocistemu olejowi z lnianki należy się złoty medal za dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale i za jedyny w swoim rodzaju smak, w którym można zakochać się po uszy!