Zespół jelita drażliwego odbiera Ci komfort życia? Szukasz sprawdzonych porad i skutecznych rozwiązań? W tym przypadku właściwa dieta jest kluczem do zdrowia. Co można jeść, a czego unikać? Sprawdź!
Zespół jelita drażliwego - objawy
Twój brzuch często robi się wzdęty jak piłka, odczuwasz ból i masz wrażenie, że jesteś pełny nawet po niewielkim posiłku? Dodatkowo masz zaburzony rytm wypróżnień, a biegunki pojawiają się na zmianę z zaparciami? Jeśli stwierdzasz u siebie te objawy, powinieneś udać się do lekarza, bo najprawdopodobniej cierpisz na zespół jelita drażliwego. Pocieszające jest to, że choroba nie zagraża życiu, a jeśli szybko przejdziesz na odpowiednią dietę, ibs nie będzie utrudniać Twojego życia.
Dieta przy ibs
W przypadku tego schorzenia najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza, a potem do dietetyka, który rozpisze właściwie dobraną dietę. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad:
- Jeśli częściej cierpisz z powodu zaparć, najistotniejsze będzie dostarczenie do organizmu sporej ilości błonnika, zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego. Kluczowe będzie więc włączenie do diety większej ilości warzyw i grubych, nieprzetworzonych kasz.
- Gdy cierpisz na wzdęcia i biegunki najlepiej ograniczyć dostarczanie błonnika i postawić na lekkostrawne produkty, a także soki owocowe i warzywne.
- Zrezygnuj ze spożywania tłustych potraw mięsnych i wędlin, takich jak podroby, pasztety, konserwy mięsne, gęsi i kaczki. Raczej unikaj smażenia, a jeśli już musisz, wybierz masło klarowane lub dobry olej roślinny.
- Włącz do jadłospisu zdrowe oleje roślinne, takie jak na przykład olej lniany tłoczony na zimno albo naturalny olej z wiesiołka.
- Wyeliminuj z diety albo mocno ogranicz spożywanie produktów wzdymających i fermentujących - cebulę, czosnek, kukurydzę, ziemniaki, jajka, kapustę, grzyby, rośliny strączkowe, paprykę i orzechy.
- Zamień słodkie przekąski na owoce świeże lub suszone.
- Zrezygnuj z mleka i jogurtów. Wielu osobom pomaga zamiana na napój roślinny oraz spożywanie napojów fermentowanych, na przykład kefir czy ayran.
- Kawa i herbata także mogą potęgować wzdęcia i bóle brzucha, ponieważ zawarte w nich substancje (kofeina lub teina) zwiększają kurczliwość mięśniówki jelita cienkiego.
- Zrezygnuj z alkoholu.
- Uważaj na to, co popijasz w ciągu dnia. Postaraj się pić więcej dobroczynnych ziół i wody.
- Stosuj naturalne probiotyki. W leczeniu zespołu jelita drażliwego pomocne będą „przyjazne bakterie jelitowe,” które znajdziesz między innymi w zakwasie buraczanym i kefirze.
- Unikaj mocnego doprawiania potraw i przypraw zawierających glutaminian monosodowy. Wybieraj naturalne mieszanki ziołowe.
Wypróbuj zakwas z buraków na zespół jelita drażliwego!
Nasiona chia a zespół jelita drażliwego
Kiedy planujesz posiłki, postaraj się uwzględnić w nich jak najwięcej tak zwanych superfoods, takich jak nasiona chia, które zawierają więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak. Dodatkowo, nie do przecenienia jest w nich wysoka zawartość kwasów omega-3, białka, witamin z grupy B, a także minerałów, czyli potasu, fosforu i magnezu. Zawierają również sporo błonnika pokarmowego, więc sprawdzą się idealnie w przypadku pacjentów, u których najczęstszą dolegliwością są zaparcia.
Nie będą jednak odpowiednie dla osób, u których częściej występują biegunki, właśnie z uwagi na dużą zawartość błonnika. Jeśli nie chcesz z nich rezygnować, możesz dodawać je w niewielkich ilościach do chleba lub sałatek.
Siemię lniane a jelito drażliwe
Drugim przykładem cennych nasion należących do superfoods jest siemię lniane. To doskonałe źródło błonnika. Prócz tego siemię lniane to skarbnica cennych witamin z grupy B, a także wapnia, żelaza, magnezu i fosforu.
Picie siemienia lnianego - na co pomaga?
Siemię lniane polecane jest przy chorobach jelit, szczególnie w przypadku zespołu jelita drażliwego. Regularne jedzenie nasion lnu reguluje cykl wypróżnień, zapobiega zaparciom, a dodatkowo spowalnia wchłanianie cukru do krwi. Poprawia także stan mikroflory i wspiera wchłanianie składników odżywczych.
Zespół jelita drażliwego to szereg nieprzyjemnych i bolesnych objawów. Jednak przy odpowiednim żywieniu można uniknąć wielu dolegliwości. Pamiętaj, że dieta przy ibs powinna być dobrana do typu schorzenia, dlatego najlepiej zacznij obserwować swoje ciało i notować czy częściej cierpisz na zaparcia, czy też dokuczają Ci biegunki. Na zaparcia najlepiej pomoże picie siemienia lnianego lub jedzenie nasion chia. Zajrzyj na olejznatury.pl, gdzie znajdziesz więcej zdrowych produktów i cennych rad na temat żywienia.