Olej z ostropestu – poznaj jego niesamowite właściwości

Olej z ostropestu – poznaj jego niesamowite właściwości

Ostropest to roślina wykazująca wiele niezwykłych właściwości. Ziele to znane jest już od starożytności i od wieków używa się go do leczenia licznych dolegliwości. Obecnie w sklepach znajdziemy olej wytwarzany z ziaren ostropestu. Stanowi on wspaniałe uzupełnienie licznych dań, a także może znaleźć swoje zastosowanie w kosmetyce. W tym artykule postaramy się przedstawić jego najważniejsze właściwości prozdrowotne. Sprawdź!

Olej z ostropestu – co to takiego?

Olej z ostropestu to tłuszcz pozyskiwany z ziaren rośliny oleistej. Najczęściej dostaniemy go w wersji nierafinowanej, czyli tłoczonej na zimno. Niska temperatura użyta podczas produkcji sprawia, że wyrób zachowuje wiele cennych właściwości odżywczych oraz prozdrowotnych. Dzięki temu mamy pewność, że sięgamy po olej najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj tłuszczu należy spożywać oraz stosować w wersji na zimno. Podgrzanie wyrobu będzie skutkowało utratą najważniejszych substancji, a dodatkowo podczas obróbki cieplnej mogą wytwarzać się szkodliwe dla zdrowia toksyny. 

Olej z ostropestu – co w nim znajdziemy?

W oleju z ostropestu znajdziemy wiele cennych substancji. Taki rodzaj tłuszczu jest przede wszystkim bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas omega 6 oraz oleinowy. Dzięki temu możemy zadbać o swój organizm od środka i dostarczyć mu składników, których sami nie jesteśmy w stanie wyprodukować. Dodatkowo olej z ostropestu jest cennym źródłem witamin z grupy C, E oraz K. Poprawimy zatem nim swoją odporność, wygląd oraz stan krwi. Po ten rodzaj tłuszczu warto jednak sięgać jeszcze z jednego powodu. Wyrób z ostropestu cechuje się dużą zawartością sylimaryny, czyli substancji wpływającej pozytywnie na naszą wątrobę. Co więcej, taki tłuszcz posiada właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne. 

Olej z ostropestu – właściwości prozdrowotne

Każdy rodzaj oleju ma nieco inne właściwości prozdrowotne. Mało popularny w Polsce tłuszcz wytwarzany z ziaren ostropestu powinien znaleźć się jednak w każdej kuchni. Z jego pomocą jesteśmy w stanie walczyć z wieloma schorzeniami oraz dolegliwościami. Jakimi?

Regeneracja wątroby

Wspomniana wcześniej sylimaryna, obecna w oleju z ostropestu, pomoże nam zregenerować naszą wątrobę. Po taki tłuszcz powinny zatem sięgać osoby, u których na co dzień występują liczne dolegliwości związane z tym organem. Olej działa żółciopędnie, dlatego muszą zainteresować się nim szczególnie osoby zmagające się z cholestazą. Co to za dolegliwość? Jest to schorzenie, przez które w naszym organizmie dochodzi do zastoju żółci. Już kilka łyżek oleju z ostropestu sprawi, że nadmiar żółci zostanie wydalony z organizmu, a jej produkcja zostanie zredukowana do odpowiednich wartości. 

Detoksykacja organizmu

Olej z ostropestu posiada właściwości detoksykujące. Z jego pomocą jesteśmy zatem w stanie usunąć z organizmu wszelkie szkodliwe substancje. Co ciekawe, tłuszcz ten stosowany jest m.in. w przypadku zatrucia grzybami. Przyspiesza on wydalanie toksyn, dlatego też najczęściej okazuje się niezastąpiony w takiej bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia, a nawet i życia sytuacji. 

Pomoc na kaca

Zawarta w oleju z ostropestu sylimaryna, którą najczęściej znajdziemy w lekach oraz suplementach diety wspomagających wątrobę, będzie również niezastąpiona w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu. Szybciej usuniemy z organizmu wypite trunki, ochronimy wątrobę, wspomożemy jej regenerację, a także zniwelujemy dolegliwości związane z kacem. Tłuszcz z ostropestu powinien dodatkowo znaleźć się w diecie osób, które niestety zmagają się z chorobą alkoholową.

Obniżenie poziomu złego cholesterolu

Powszechnie uważa się, że tłuszcze podwyższają poziom złego cholesterolu we krwi. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy spożywamy duże ilości tłustych potraw mięsnych czy też używamy niewłaściwego rodzaju oleju. Tłuszcz z ostropestu jest jednak zdrowym wyrobem, z którego pomocą utrzymamy odpowiednie stężenie cholesterolu, a nawet nieco je obniżymy. Warto zatem mieć ten fakt na uwadze, jeśli zależy nam na swoim zdrowiu. 

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając olej spożywczy? Sprawdź nasz poradnik!

Ułatwienie trawienia

Spożywając olej z ostropestu, należy również pamiętać, że usprawnia on produkcję soków trawiennych, a co za tym idzie – przyspiesza nasz metabolizm. Polecany jest zatem w przypadku m.in. problemów z zaparciami. Z jego pomocą usuniemy wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym, a przy okazji zadbamy o swoją idealną sylwetkę. 

Usuwanie stanów zapalnych

Tłuszcz wytwarzany z ostropestu polecany jest w przypadku pojawiania się licznych stanów zapalnych. Wtedy możemy stosować go zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Spożywając kilka łyżek oleju, złagodzimy objawy zapalenia gardła czy krtani. W przypadku problemów z dziąsłami wystarczy natomiast regularnie płukać jamę ustną małą ilością tego wyrobu. Aplikacja bezpośrednio na skórę czy rany sprawi zaś, że znikną one zdecydowanie szybciej. 

Ochrona układu sercowo-naczyniowego

Olej z ostropestu może okazać się także niezastąpiony w przypadku osób narażonych na liczne choroby związane z układem sercowo-naczyniowym. Wspomaga bowiem przepływ krwi oraz chroni przed m.in. miażdżycą. Wszystko za sprawą obecności dużej ilości kwasu linolowego. 

Zapobieganie chorobom nowotworowym

W dzisiejszych czasach stale rośnie liczba osób, które zmagają się z chorobami nowotworowymi. Jednym z czynników, który może obniżyć ryzyko pojawienia się raka, jest prawidłowa dieta. W naszym jadłospisie powinien zatem znaleźć się olej z ostropestu, który posiada kwas linolowy. Substancja ta zapobiega rozwojowi nowotworów i może skutecznie ochronić nas przed tego typu chorobami.

Poprawa koncentracji

Olej z ostropestu zwalcza wolne rodniki, dlatego przyczynia się do poprawy naszej koncentracji. Warto zatem sięgać po taki tłuszcz, gdy na co dzień musimy wykonywać prace umysłowe, wymagające sporego skupienia. Olej poleca się także uczniom oraz studentom, ponieważ wpływa pozytywnie na zdolność zapamiętywania. 

Leczenie niedoskonałości skórnych

Trądzik to dolegliwość, która coraz częściej dotyka nie tylko dorastających nastolatków, ale także i dorosłych. W jego leczeniu z pewnością pomoże olej z ostropestu, stosowany zarówno doustnie, jak i miejscowo. Posiada bowiem właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące naskórek. Warto zatem pamiętać o nim w przypadku licznych dolegliwości skórnych, nie tylko związanych z trądzikiem. Równie dobrze sprawdzi się do łagodzenia objawów AZS czy łuszczycy. Może okazać się także niezastąpiony, gdy przesadzimy z opalaniem i na naszym ciele pojawią się poparzenia oraz zmiany ropne. 

Poprawa wyglądu włosów

Olej z ostropestu to wyrób, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jego cenne właściwości oraz zawarte w nim składniki odżywcze przyczyniają się bowiem do poprawy naszego wyglądu. Najbardziej spektakularne efekty zauważymy, aplikując taki rodzaj tłuszczu na włosy. Z jego pomocą kosmyki staną się gładkie i lśniące. Dodatkowo olej dogłębnie je regeneruje oraz nawilża. W przypadku regularnego stosowania możemy liczyć na ogólną poprawę wyglądu pasm oraz zdecydowanie łatwiejsze ich rozczesywanie. Decydując się na taką pielęgnację, warto jednak obserwować swoje włosy, ponieważ w przypadku cienkich kosmyków, niestety możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. 

Jak spożywać olej z ostropestu?

Olej z ostropestu charakteryzuje się wyjątkowym oraz niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Ma bowiem lekko orzechowy posmak. Najlepiej zatem używać go do przygotowywania smacznych ciast oraz deserów. Wspaniale podbije jednak również wiele rozmaitych dań oraz potraw. Na jego bazie warto przyrządzić sosy sałatkowe czy pasty kanapkowe. Idealnie podkreśli także obiady i kolacje z ryżem oraz makaronem w roli głównej. 

Olej z ostropestu możemy spożywać także solo. Zaleca się, aby wypijać jedną małą łyżeczkę tego rodzaju tłuszczu przed każdym większym oraz cięższym posiłkiem. 

Jak wykorzystać olej z ostropestu w kosmetyce?

Tłuszcz wytwarzany z nasion ostropestu ceniony jest w kosmetyce przede wszystkim ze względu na obecność witaminy E oraz jego właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Nic zatem dziwnego, że z jego pomocą jesteśmy w stanie zadbać o swoją urodę. Jak go jednak wykorzystać? Przede wszystkim warto aplikować go bezpośrednio na naskórek oraz włosy. Pamiętajmy jednak, by najpierw delikatnie je zwilżyć. Dzięki temu olej będzie działał zdecydowanie lepiej oraz szybciej. Dodatkowo możemy na jego bazie przyrządzić domowe kosmetyki, takie jak kremy, maski czy odżywki do włosów. Osoby, które nieco boją się naturalnych tłuszczów w codziennej pielęgnacji, powinny natomiast dodać kilka kropel oleju z ostropestu do swoich ulubionych drogeryjnych preparatów. 

Jak przechowywać olej z ostropestu?

Tak jak zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu, olej z ostropestu najczęściej dostaniemy w wersji tłoczonej na zimno. Z takim rodzajem tłuszczu należy obchodzić się w prawidłowy sposób. Przede wszystkim, musimy przechowywać go w oryginalnym opakowaniu, które powinno być wykonane z zaciemnionego szkła. Przed i po otwarciu najlepiej włożyć olej do lodówki, w której temperatura oscyluje w granicach 4-10 stopni Celsjusza. Na spożycie tłuszczu mamy jednak niewiele czasu. Wyrób należy bowiem zużyć w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy od daty jego wytłoczenia. Po takim okresie olej zacznie jełczeć oraz tracić swoje cenne właściwości. 

Przeciwwskazania do spożywania oleju z ostropestu

Olej z ostropestu może zatem wydawać się nam dobrodziejstwem natury. Niestety istnieje kilka przeciwwskazań do jego spożywania. Przede wszystkim nie powinny sięgać po niego kobiety w ciąży. Posiada bowiem właściwości rozkurczające, które mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu czy nawet i poronienia. Dodatkowo z diety powinny wykluczyć go matki karmiące piersią. Dlaczego? Olej z ostropestu posiada bowiem bardzo dużą ilość kwasów omega, które nie są wskazane w początkowej fazie życia naszych pociech. Lepiej również nie podawać go dzieciom poniżej 12 roku życia. 

Czy można przesadzić z ilością oleju z ostropestu w diecie?

Z każdym spożywanym przez nas olejem należy uważać. Szczególną ostrożność zachowajmy jednak w przypadku tłuszczu z ostropestu. Zaleca się, by dziennie nie przyjmować do organizmu więcej niż 10 ml tego oleju. Jego większa ilość może spowodować ostrą biegunkę, wymioty oraz inne uporczywe dolegliwości.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl