Oleje to wspaniałe preparaty, dzięki którym jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednie nawilżenie swojego naskórka. Dostarczają bowiem wielu cennych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Warto jednak pamiętać, że również i nasze meble wymagają od czasu do czasu takiej naturalnej pielęgnacji olejami. Zasada ta dotyczy oczywiście tapicerki skórzanej. Pamiętając o regularnym impregnowaniu sofy czy narożnika, z pewnością sprawimy, że wszelkie elementy wyposażenia będą wyglądały jak nowe przez wiele lat. Co nam jednak daje olejowanie mebli, jak często to robić oraz jakich preparatów używać? Sprawdź!
Meble skórzane – z jakich skór są wykonane?
Decydując się na zakup mebli skórzanych, powinniśmy wiedzieć, czym najczęściej obija się sofy oraz narożniki. Przede wszystkim materiałem przodującym jest skóra wołowa. Taka tapicerka cechuje się trwałością oraz przyjemną w dotyku teksturą. Jeśli jednak zależy nam na meblu najwyższej jakości, warto zainteresować się skórami ze zwierząt hodowanych w odpowiednich warunkach. Chroni się je wtedy np. przed ukąszeniami owadów, tak aby na ich ciele nie pojawiły się żadne blizny czy inne niedoskonałości. Każdą skórę można zafarbować w odpowiedni, trwały sposób, dlatego też w sklepach znajdziemy wiele wariantów mebli tego typu.
Jak przygotowuje się skórę obiciową?
Skóra, która ma służyć nam jako obicie mebli, jest w początkowej fazie oczywiście odpowiednio przygotowywana oraz konserwowana. Dzięki temu gotowy produkt będzie wyglądał estetycznie oraz elegancko. Podczas garbowania materiał jest nawilżany oraz natłuszczany. Takie działania nie sprawiają jednak, że meble zachowają swoje właściwości dożywotnio. Aby o to zadbać, należy dodatkowo pielęgnować skórę we własnym zakresie.
Jak pielęgnować meble skórzane przy użyciu olejów spożywczych?
W sklepach znajdziemy wiele różnych specyfików dedykowanych do pielęgnacji tapicerki skórzanej. Okazuje się jednak, że dużo lepszy wpływ na nasze meble mają zwykle oleje roślinne, które wykorzystujemy na co dzień w kuchni lub kosmetyce. Jak ich jednak używać, jeśli zależy nam na tym, by nasza sofa czy narożnik zawsze prezentowały się idealnie?
Czyszczenie z dodatkiem oleju
Na początek zacznijmy od czyszczenia mebli skórzanych. Jak wiadomo, sofa czy narożnik to elementy wyposażenia najbardziej narażone na pojawienie się uporczywych plam. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia usuniemy jednak najczęściej z ich powierzchni przy pomocy wody z dodatkiem oleju. Tłuszcz pozwoli nam bowiem wydobyć zanieczyszczenia z tapicerki.
Usuwanie ciężkich plam
Niektóre cięższe plamy również jesteśmy w stanie usunąć z tapicerki przy pomocy oleju roślinnego. Tłuszcz sprawdzi się idealnie na klejące zabrudzenia, które posiadają lepką powłoczkę. Dodatkowo w połączeniu z solą stanowi środek czyszczący, który wywabi inne plamy. Pamiętajmy jednak, by zawsze działać najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej będziemy zwlekać ze sprzątaniem, tym zanieczyszczenia będą bardziej przenikały do głębszych warstw naszej tapicerki.
Olejowanie skóry
Wszelkiego rodzaju tapicerki skórzane należy raz na jakiś czas dokładnie natłuścić. Z pomocą przychodzą nam wtedy oleje spożywcze. Wystarczy, że w wyczyszczoną sofę czy narożnik wsmarujemy odpowiednią ilość tłuszczu. Odrobinę oleju wylewamy zatem np. na ściereczkę wykonaną z mikrofibry i natłuszczamy każdy zakamarek naszego skórzanego mebla.
Co nam daje olejowanie tapicerki?
Olejowanie tapicerki skórzanej niesie ze sobą wiele korzyści. Powinniśmy zatem pamiętać o takim zabiegu, jeśli posiadamy tego typu elementy wyposażenia lub planujemy ich zakup. Jakie są jednak zalety takiego zabiegu?
Piękny wygląd
Olejowanie tapicerki sprawia przede wszystkim, że skóra zachowuje swoje właściwości oraz piękny wygląd. Dzięki temu meble będą cały czas sprawiały wrażenie nowych. Naturalna skóra reaguje bowiem na natłuszczanie niemalże tak samo jak ludzki naskórek.
Delikatny błysk
Matowe meble skórzane to zmora większości z nas. Niestety takie elementy wyposażenia nie prezentują się zbyt elegancko. Pamiętając o ich regularnym natłuszczaniu, sprawimy jednak, że wydobędziemy z nich delikatny połysk, który podnosi walory estetyczne mebli.
Subtelny zapach
Meble skórzane często wytwarzają specyficzną woń. Jej zniwelowanie bywa niestety bardzo trudne. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nam jednak oleje spożywcze. Każdy tłuszcz roślinny cechuje się oryginalnym zapachem. Natłuszczając tapicerkę, sprawimy, że na powierzchni skóry osiądzie niewidzialna warstwa zapachowa. Meble będą zatem pachniały niemalże tak samo, jak nałożony na nie olej.
Nawilżenie i długowieczność
Nawilżona skóra to sekret długowieczności. Sucha tapicerka jest niestety bardzo podatna na zniszczenia. Mogą zatem pojawiać się na jej powierzchni delikatne ubytki. Z czasem obicie zacznie się również łuszczyć. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać zatem o olejowaniu. Sofy czy narożniki są bowiem meblami, które cały czas pracują. Im bardziej są nawilżone, tym mniejsze ryzyko, że ich powierzchnia straci swój idealny wygląd.
Niwelowanie rys
Meble wykonane z naturalnej skóry bardzo łatwo zarysować. Wystarczy, że w naszym domu wychowują się dzieci czy też posiadamy zwierzęta. Wszelkie rysy powstałe podczas codziennego użytkowania zamaskujemy jednak olejem. Należy tylko dokładnie rozprowadzić tłuszcz w zadrapanym miejscu i gotowe!
Jakie oleje sprawdzą się najlepiej?
Do pielęgnacji tapicerki skórzanej możemy wykorzystać kilka rodzajów olejów. Najlepiej sprawdzą się do tego tłuszcze nierafinowane, które wykazują cenniejsze właściwości niż ich rafinowane odpowiedniki. Jakie produkty są jednak najbardziej godne polecenia?
Oleje o stałej konsystencji
Do olejowania tapicerki bardzo dobrze nada się tłuszcz kokosowy. Olej ten posiada bowiem w temperaturze pokojowej stałą konsystencję. W szybki i prosty sposób naniesiemy go zatem na powierzchnię mebli. Produkt ten wykazuje dodatkowo właściwości silnie nawilżające oraz regenerujące. Tworzy na naturalnej skórze niewidoczną powłoczkę, odpowiedzialną za ochronę całej tapicerki.
Oleje płynne
Wśród płynnych tłuszczów szerokie zastosowanie posiada przede wszystkim olej lniany, rydzowy, słonecznikowy, olej rzepakowy oraz ten wytwarzany z ziaren czarnuszki lub ostropestu. Każdy z nich dogłębnie nawilża, a przy tym chroni naszą tapicerkę skórzaną, nadając jej również piękny błysk oraz nienaganny wygląd. Podczas zakupów powinniśmy kierować się głównie zapachem produktu. Dzięki temu sprawimy, że woń wytwarzana przez meble zostanie zredukowana i zastąpiona zdecydowanie przyjemniejszymi walorami zapachowowymi konkretnego rodzaju oleju.
Jak często olejować tapicerkę?
Olejowanie tapicerki skórzanej zajmuje sporo czasu. Musimy bowiem dokładnie pokryć tłuszczem cały swój mebel, a następnie lekko go wypolerować oraz usunąć nadmiar produktów. Taki zabieg najlepiej oczywiście wykonywać tak często, jak to tylko możliwe. Warto również nawilżyć tapicerkę wtedy, gdy widzimy, że ta zaczyna tracić swój piękny wygląd. Pamiętajmy jednak, by olejowanie zostało wykonane przynajmniej raz w miesiącu. Jest to z pewnością optymalna częstotliwość.
Czy jeszcze o czymś powinniśmy pamiętać?
W olejowaniu tapicerki najważniejsza jest regularność oraz dokładność. Wykonujmy zatem ten zabieg wtedy, gdy wiemy, że nie musimy się nigdzie spieszyć. Dzięki temu z pewnością nie pominiemy żadnego z zakamarków. Dodatkowo po każdym natłuszczaniu usuńmy nadmiar oleju z obicia. W sytuacji, gdy zapomnimy o takim kroku i usiądziemy na swoim zestawie wypoczynkowym, niestety na naszym ubraniu pojawią się uporczywe i ciężkie do usunięcia tłuste plamy.